کنار بدون هسته

250,000 تومان

کنار بدون هسته

کنار گیاهی است که به فرم درخت یا درختچه می باشد. همیشه سبز و پرشاخ و برگ است. دارای خار، ریشه نسبتا عمیق و سازگاری خوبی با مناطق گرمسیری دارد. ریشه درخت کنار قدرت خوبی در جذب آب دارد بر این اساس درختان بسیاری در مناطق گرمسیری بدون آنکه آبیاری شوند در شرایط دیم رشد کرده و آب مورد نیاز خود را از عمق زمین بیرون می کشند. سه نوع کنار محلی وجود دارد.

1- هسته درشت دارند و میوه آن لایه نازکی در اطراف هسته است. گوشت میوه در این نوع معمولا شیرین است

2- هسته کوچک دارند و میوه لایه ضخیم و گوشتی پیرامون هسته است.

3- میوه و هسته کوچک هستند. مزه میوه بین ترش و شیرین است.

نوع اول و دوم درختان بزرگ جثه می باشند اما نوع سوم در واقع درختچه ای بسیار خاردار می باشد که در زبان عامیانه نملیک ( لملیک) نامیده می شود.

 این درخت از شکل پذیری خوبی برخوردار است. در ابتدا یک ساقه ضخیم بوده بعد از ارتفاع 2 الی 3 متری تاج گیاه را تشکیل می دهد. سطح سایه دهی کنار بسته به سن کنار متفاوت است. در کل دارای سایه دهد خوبی می باشد. مثلا در یک درخت 15 ساله سطح سایه دهی 25 الی 30 متر مربع است و در یک درخت 30 ساله 90 الی 150 متر مربع می باشد. تراکم شاخ و برگ کنار در نوع محلی بسیار خوب و انبوه است. کنار مقاومت زیادی در برابر کم آبی و شوری پس از انتقال دارد. توقع آن در رابطه با حاصلخیزی خاک کم است و در برابر آفات و امراض و باد مقاوم است. البته نوع محلی آن.

گلهای کنار سبز، زرد و سفید هستند. کنار دو دوره گلدهی دارد، یکبار در بهمن و اسفند است و درگری در مهر و آبان می باشد که در طی این دوره ها به مقدار کمی نظافت محوطه ضروری است. میوه دهی دوبار در سال است. یکبار در فروردین و اردیبهشت و دیگری در آذرماه است . ریزش میوه های کنار در پای درخت باعث تجمع حشرات می شود و به مقدار زیادی نظافت محوطه مورد نیاز است.

کنار خزان ندارد  اما به صورت دائم در سال برگریزی دارد. یعنی برگهای جوان جای برگهای مسن را میگیرند و لذا همیشه محوطه کاشت باید تمیز شود. کنار مخصوص مناطق خیلی گرم است و برخی کشورها مانند تایلند دارای میوه بسیار بزرگ است که صادر می شود.

تکثیر کنار به راحتی توسط بذر انجام می شود. بذرها را می توان به می توان در پاییز یا بهار در نهالستان و یا محل دائمی کاشت اما برای تکثیر جهت فضای سبز بهتر است در کیسه ها  پلاستیکی مخصوص و یا حلب کاشته شود. در هنگام انتقال که عمدتا تابستان و 6 ماهه نخست سال است باید اندام هوایی جهت جلوگیری از تبخیر هرس شود. میوه کنار جهت استفاده به عنوان میوه تازه استفاده می شود. برگ آن جهت شستشو و ضدعفونی کننده و چوب آن کاربرد تجاری و سوخت دارد. زنبورها به گل آن علاقه دارند و عسل تهیه شده از گل کنار بوی مطبوع و طعم بسیار خوبی دارد. سدر از درختان بهشتی است که زرندگی در زیر آنها به اصحاب یمین وعده داده شده است.

کنار میوه درخت سدر است. کنار میوه‌ای گرمسیری، سرشار از ویتامین اما ناشناخته است. مرکز پیدایش درخت کنار جنوب آسیای مرکزی شامل شمال غرب هند، افغانستان و مناطقی از تاجیکستان، ازبکستان و چین است. درختان خود روی کنار در مناطق گرمسیری ایران و عمدتا در استان­های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، فارس، بوشهر و خوزستان یافت می‌شوند که به صورت پراکنده روییده و مردم از میوه‌های آن استفاده می‌کنند. کشت تجاری کنار به صورت باغ یکدست از ارقام پیوندی مرغوب در جنوب بلوچستان از حدود ۵۰ سال پیش متداول بوده که عمدتا این ارقام از هند و پاکستان به کشور ایران وارد شده‌اند. با توجه به‌ اقتصادی بودن محصول برداشت شده و وجود بازار مصرف مناسب برای میوه آن در سالهای اخیر سطح زیر کشت این محصول در شهرستانهای چابهار، نیکشهر، سرباز و حواشی ایرانشهر و استان های هرمزگان و بوشهر رو به گسترش است. کنار میوه مغذی و سرشار از ویتامین C و مقادیر نسبتا خوبی از ویتامین B ،E و محتوی کلسیم، فسفر و آهن است. ارزش غذایی‌ میوه کنار از لحاظ پروتیین، مواد معدنی، کلسیم، فسفر، کاروتن و ویتامین از سیب غنی­تر و میزان کالری و ویتامین سی آن نسبت به پرتقال بیشتر است. میوه آن براحتی هضم و اثر ملین‌ دارد مزه آن شیرین و خوشمزه است. درخت کنار مقاوم­ترین درخت میوه به صورت درختچه‌ای کوچک، خاردار با تاج پهن است. درخت کنار نسبت به خشکی و خاک­های شور و قلیایی مقاوم و سازگار است. این درخت در تابستان به خواب می‌رود که باعث کاهش نیاز آن به آب و میزان تبخیر می‌شود. بنابراین بر خلاف مرکبات زمان کاشت نهال کنار، فصل تابستان است. اجزا درخت کنار هم دارای مصرف دارویی از جمله ریشه و پوست آن برای رفع اسهال خونی کابرد دارد. همچنین مغز بذر کنار مقوی بوده و از برگ آن برای معالجه زخم بهره گرفته می‌شود. از خشک شده برگ سدر برای شستشوی موی سر استفاده می­شود و به دلیل خواصی که دارد موجب استحکام مو می­شود. از چوب آن برای ساخت ابزارآلات کشاورزی، صنایع دستی و زغال استفاده می‌شود. در اهمیت درخت سدر همین بس که پیامبر اسلام در مورد آن سخن گفته اند. پیامبر گرامی در مورد سدر فرمودند :آب دادن به سدر همانند آب دادن به فرد تشنه است. همچنین فرمودند: هرکس درخت سدر را قطع نماید خدا او را در آتش جهنم می­ افکند. در برخی مناطق خوزستان احترامی خاصی برای کنار قائلند. از اینرو قبل از قطع درخت سدر در کنار آن قربانی می کنند.

متاسفانه این درخت آفات زیادی دارد که گاهی اوقات باعث از بین  رفتن تمام محصول می شود. از جمله آفات کنار مگس میوه خوار است که در زمان تشکیل میوه، وارد شده و تخم ریزی کرده و لاروش گوشت میوه را می خورد در نتیجه باعث ریزش شدید میوه و همچنین زودرسی محصول می شود. برای از بین بردن مگس میوه خوار باید از سموم حشره کش مثل دیازینون در زمانی که میوه در حال تشکیل شدن است استفاده کرد. البته قبل از گلدهی هم خاک گیاه باید حتما با سموم حشره کش سمپاشی شود. با گسترش سیاهک از مرکبات شنال به مرکبات جنوب، حشره عامل سیاهک به کنار نیز حمله می کند. سیاه شدن برگ های کنار و میوه از علامت های سیاهک می باشد. برای دفع حشرات از سموم حشره کش استفاده می شود.

کنار بدون هسته، بزرگتر از کنار معمولی است و هسته آن نیز کوچکتر از کنار معمولی است. اما هسته آن بر خلاف کنار معمولی بسیار نرم است و موقع خوردن میوه همراه با میوه جویده می شود بدون آنکه طعمع میوه را تغییر دهد. این کنارها توسط پیوند تکثیر می شوند. به دلیل رشد زیاد ریشه معمولا نهال کنار را در حلب نگهداری می کنند.

قیمت و خرید نهال کنار بدون هسته

یکی از محصولات نهالستان سبزینه نهال کنار بدون هسته است. قیمت نهال کنار بدون هسته بر اساس تعداد به شرح زیر می باشد. قیمت های زیر برای نهال کنار بدون هسته کاشته شده در حلب می باشد. برای اطلاع از قیمت فروش نهال انجیر کنار بدون هسته حلب و کیسه ای با نهالستان سبزینه تماس بگیرید.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کنار بدون هسته”