کنار هندی

250,000 تومان

کنار هندی

درخت کنار هندی (konar-e-hendi) از شکل پذیری خوبی برخوردار است. در ابتدا یک ساقه ضخیم بوده بعد از ارتفاع 1 الی 2 متری تاج گیاه را تشکیل می دهد. سطح سایه دهی کنار بسته به سن کنار متفاوت است. در کل دارای سایه دهی خوبی می باشد. مثلا در یک درخت 15 ساله سطح سایه دهی 25 الی 30 متر مربع است و در یک درخت 30 ساله 90 الی 150 متر مربع می باشد. تراکم شاخ و برگ کنار در نوع محلی بسیار خوب و انبوه است اما در کنار هندی تراکم شاخ و برگ کم است و درخت کنار هندی ارتفاع کمتری دارد اما گستردگی بیشتری دارد.. کنار محلی مقاومت زیادی در برابر کم آبی و شوری پس از انتقال دارد اما کنار هندی مقاومت کمتری دارد و در برابر بیماریها آسیب پذیری بیشتری دارد. از آنجه که این درخت برای تولید تجاری میوه کاشته می شود، نیاز به مراقبت بیشتری در مقایسه با کنار محلی دارد. مراقبت های آبیاری و سم پاشی در برابر عوامل بیماری زا در کنار هندی مورد نیاز است. توقع کنار هندی در رابطه با حاصلخیزی خاک متوسط تا زیاد است و در برابر آفات و امراض و باد مقاومت کمتری دارد.

برگهای درخت کنارهندی در مقایسه با کنار محلی بزگترهستند. البته خود میوه کنار هندی نیز از نظر اندازه بسیار بزگتر از کنار محلی است. اندازه و فرم کنار هندی متنوع است. برخی ارقام  به اندازه گردوی بزرگ هستند. به آنها کنار هندی سیبی می گویند. برخی ارقام کشیده و به فرم بیضی هستند و برخی به فرم خرما هستند. کنارهای هندی هسته دار هستند و درخت آنها فاقد خار می باشد اما مزه میوه آنها در مقایسه با کنار محلی و کنار بدون هسته، شیرینی کمتری دارد. مصرف کنار به عنوان میوه برای ایرانیان امر رایجی نیست و مصرف آن زیاد نیست، زیرا میزان کاشت آن محدود و با وجود خواص فراوان، میوه ای ناشناخته است. به فصل میوه دهی به دلیل سنگینی کنارها، ممکن است شاخه بشکنند. برای حفاظت از شاخه ها باید از تکیه گاه استفاده نمود. در زبان محلی به تکیه گاه شاخه ها دکر (deker)  می گویند. با توجه به رشد عرضی درختان کنارهندی در موقع کاشت نهال کنارهندی بهتر است در ردیف های 8*8 کاشته شوند. البته برای افزایش بهره وری می توان در ردیف 4*4 آتنها را کاشت و پس از چند سال و با مشاهده کمبود فضای رشد کنارهای میانی را قطع کرد.

 تکثیر کنار هندی فقط توسط پیوند امکانپذیر است. بذرهای کنار معمولی را می توان در پاییز یا بهار در نهالستان کاشت. سپس در فصل مناسب با استفاده از پایه مادری مرغوب آنها را پیوند می کنند. کاربرد اصلی کنارهندی، تولید کنارهندی می باشد.و از نظر فضای سبز چندان مطرح نیستند. البته در اداره ها و یا سازمان هایی که در دارای فضای سبز ستند و این فضای سبز در معرض عموم نباشد و به عبارت ساده تر این سازمانها ارباب رجوع نداشته باشند می توان از کنار هندی به عنوان فضای سبز استفاده نمود تا پرسنل از میوه آن استفاده کنند.  میوه کنار جهت استفاده به عنوان میوه تازه استفاده می شود. در بعضی موارد کنار را خشک می کنند و از خشک سده آن استفاده می کنند. برگ آن جهت شستشو و ضدعفونی کننده و چوب آن کاربرد تجاری و سوخت دارد. زنبورها به گل آن علاقه دارند و عسل تهیه شده از گل کنار بوی مطبوع و طعم بسیار خوبی دارد.

قیمت و خرید نهال کنار هندی

یکی از محصولات نهالستان سبزینه نهال کنار هندی است. قیمت نهال کنار هندی بر اساس تعداد به شرح زیر می باشد. قیمت های زیر برای نهال کنار هندی کاشته شده در حلب می باشد. برای اطلاع از قیمت فروش نهال کنار هندی حلب و کیسه ای با نهالستان سبزینه تماس بگیرید.کنارهای موجود دارای کیفیت فوق العاده و ارتفاع حدود 2 متر هستد. نهال کنار با ارتفاع کمتر و قیمت مناسبتر موجود است.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کنار هندی”