شاه توت

60,000 تومان

شاه توت

درخت شاه توت بومی ایران و ترکیه است. شاه توت درختی است به ارتفاع ۴ تا ۱۰ متر که به حالت طبیعی به ارتفاع ۲۰ متر نیز می رسد. رنگ پوست آن قهوه ای تا قهوه ای سیر ولی شاخه هایش تا اندازه ای سبز روشن و با دانه دانه های فراوان روی پوست آن است. جوانه هایش نسبتا قوی و کلفت ( قویتر از جوانه های درخت توت سفید) و براق به شکل بیضی مخروطی و به رنگ قهوه ای بنفش هستند. درخت شاه توت تا ارتفاع ۱۵۰۰ متر از سطح دریا و بیشتر هم می تواند بخوبی رشد کرده و میوه بدهد. میوه قرمز رنگ شاه توت ترش مزه بوده و به تدریج به رنگ سیاه متمایل می شود. تا درنهایت کاملا سیاه می شود. از اینرو به شاه توت، توت سیاه نیز می گویند. توت سیاه رسیده شیرین است. شاه توت‌ها، گوشتی و خوشمزه هستند و دارای کالری پایینی بوده (در هر ۱۰۰ گرم، ۴۳ کالری) و سرشار از خواص سلامتی برای بدن هستند.

این میوه تابستانی بسیار خنک بوده و مغذی و تصفیه‌ کننده خون است و می‌تواند بلافاصله عطش را فرونشاند و اشتها را برانگیزد. شاه توت سرشار از ویتامین‌های A، B، C و اسیدسیتریک، تانن و املاح معدنی مانند روی، پتاسیم، آهن، کلسیم و منیزیم است علاوه براین کاهنده صفرا، ضدعفونی‌کننده و میکروب‌کش قوی است. شاه توت از ساخته شدن کلسترول بد جلوگیری می‌ کند. شاه توت به دلیل داشتن ویتامین A در شادابی و زیبایی پوست نقش بسزایی دارد.  این میوه خوشمزه می‌ تواند ظرفیت حافظه را تا حد زیادی افزایش داده و منجر به تقویت آن شود.

برگ های شاه توت در انتهای زمستان و اوایل بهار که هوا رو به گرمی می رود رشد کرده و سپس شروع به شکوفه دادن می کند. در اردیبهشت میوه های شاه توت دو رنگ بوده و قسمتی قرمز تا سیاه هستند. خوردن میوه در این زمان ترکیبی از شرینی و ترشی با هم است. در انتهای تابستان و با سرد شدن هوا شاه توت شروع به برگریزی نموده و در طول فصل سرما تمام برگ های آن می ریزد.

توت سیاه بیشتر به دلیل میوه اش مورد توجه می باشد البته گاهی برای کنترل فرسایش خاک نیز کاشته می شود.ولی به علت ریزش میوه و لک کردن سطوح مفروش و باغچه ها، به عنوان درخت زینتی چندان مورد توجه نیست. میوه ها وقتی که رسیده شوند خودشان از درخت می افتند و باید خورده شوند مگرنه پوسیده می شوند. میوه این درخت خوردنی می باشد و به رنگ بنفش تیره (تقریبا سیاه) است و بسیار مورد توجه می باشد و چه به صورت خام چه به صورت پخته شده مصرف می شود و دسر میوه بسیار عالی می باشد . نگهداری این گیاه ساده می باشد. دمایی بین 5 تا 28 درجه برای این گیاه مناسب می باشد. خاک مناسب برای این گیاه خاک لومی یا رسی غنی ، مرطوب و خوب زهکشی شده می باشد. بهتر است در جای آفتابی یا نیمسایه قرار گیرد. هرگونه هرس باید در زمستان انجام شود وقتی که گیاه به خواب زمستانی می رود. پائیز از کود دامی استفاده شود. این گیاه به خوبی آلودگی های جوی را تحمل می کند و در مقابل بیماری های قارچی مصون است.

قیمت خرید نهال شاه توت

 یکی از محصولات نهالستان سبزینه نهال شاه توت است. قیمت نهال شاه توت(شاتوت) بر اساس تعداد به شرح زیر می باشد. برای خرید نهال شاه توت با نهالستان سبزینه تماس بگیرید

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “شاه توت”