انگور

50,000 تومان

انگور یاقوتی و شرابی و ریش بابا و لبنانی

انگور یکی از میوه های بهشتی است .گیاه آن که تاک(مو) نامیده می شود، بوته ای بالارونده ای است و بیش از 60 نوع انگور وجود دارد که از نظر طعم، اندازه، شکل دانه و غلظت برخی از مواد شیمیایی با هم تفاوت دارند. تاک با پیچک های 10 تا 15 متری از درختان جنگلی مجاور بالا می رود. به میوه خشک شده آن کشمش می گویند و قسمت های میوه، دانه و برگ آن نیز، مورد استفاده قرار می گیرد. میوه آن گرد، سیاه، زرد و یا سبز رنگ است. فواید انگورهای تیره تر بیشتر از انگورهای روشن( سبز یا زرد) است. البته بجز جذب آهن در روده که با انگورهای روشن بیشتر است و با انگوهای تیره کم می شود.

انگور درختچه ای است که در سطح بسیار زیاد کشت می شود. گاهی به صورت نیم خودرو دیده می شود. طول ساقه گاهی نسبتا زیاد است. برگ با دمبرگ دراز، پهنک پنجه ای اغلب با 5 لب اصلی، با رگبرگهای پنجه ای مشاهده می شود. ارتفاع گیاه بر حسب هرس متفاوت می باشد. ساقه اصلی دارای شاخه های زیادی می باشد و گاهی اگر ساقه هرس نشود به ارتفاع 10 الی 15 متر می رسد. گیاه بالا رونده بوده و بوسیله پیچک به قیم می چسبد. از آنجا که تراکم شاخ و برگ انگور کم است، سایه دهی گسترده ای ندارد. مقاومت انگور نسبت به کم آبی و شوری پس از انتقال به محل اصلی و باغ انگور، متوسط است اما در برابر آفات و امراض حساس است و باید در خاک حاصلخیز کاشته شود. انگور معمولا در مناطق معتدل و سرد رشد می کند. این گیاه در شمال و شمال شرقی خوزستان یافت می شود. انگور برای کاشت در وسط بلوار، ایجاد کمربند سبز و میادین توصیه نمی شود اما برای کشت در منزل، پارک جنگلی و کنار خیابان به صورت پاچراغی مناسب است.

انگور توسط بذر، قلمه و پیوند تکثیر می شود. برای حفظ صفات مادری بهتر است با قلمه تکثیر شود. می توان قلمه را مستقیما در محل اصلی کاشت. در نهالستان قلمه ها را در بهمن و اسفند ماه در خزانه انتظار کاشته و بعد از یکسال به زمین اصلی انتقال می دهند.

گلدهی و میوه

گلدهی یکبار در سال و در حدود 30 روز رخ می دهد. زمان گلدهی در اسفند و فروردین ماه است و طی این مدت به نظافت اضافه محیط کاشت انگور نیاز نیست. دوره میوه دهی 30 الی 40 روز است که زمان برداشت در طول تابستان است. البته انواع زودرس در بهار میوه می دهند. زمان میوه دهی حشرات به انگور جذب می شوند.

ارزش غذایی انگور

انگور میوه ای بسیار مغذی است. مقوی روح و روان و ضد لاغری و کم خونی است. از انگور سیاه به عنوان ضد غم و اندوه نام برده شده است. انگور مملو از فسفر، پتاسیم، منیزیم، منگنز، آهن و کلسیم و ویتامین های A,B,C است که به جرات می توان گفت بیشتر از سایر میوه ها ویتامین دارد. قند موجود در آن مستقیم و به آسانی وارد خون می شود و در عضلات وکبد ذخیره می شود. در حالیکه سایر میوه ها ابتدا باید به قند انگور تبدیل شوند بعد مجوز ورود به خون را پیدا کنند. آب انگور دارای ترکیبات غنی همچون ترکیبات شیر مادر می باشد و نیز دارای عناصر زیادی ازجمله آهک نیز است.

خوردن آب سرد بعد از انگور زیان آور است و افراد داری معده ضعیف بهتر است از آب میوه یا کشمش استفاه کنند. چون پوست انگور دیر هضم است. برای اینکه انگور اثر مثبتی در تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن داشته باشد، بهتر است آن را بین دو وعده غذایی میل نمود. انگور را اگر به تنهایی و فقط از صبح تا ظهر میل کنید لاغر کننده است و اگر با غذاهای دیگر میل کنید چاق کننده است. در غوره که انگور نارس است، در حدود 3 درصد اسیدهای آلی و مقدار کمی در حدود 1 درصد قند و کمی اسانس وجود دارد. غوره برای چربی خون، فشار خون بالا، افراد چاق مفید است.

اثرات طبی انگور

ضد خارش پوست، ضد آلرژی، درمان قطعی خونریزی بینی، درمان چرک گوش، درمان جوش های دهان، درمان بی اشتهایی، اسهال ساده و چاقی زیاد. کاهش التهاب در بیماری های مفصلی، پیشگیری از سرطان و بیماری های قلبی، کاهش تورم محل عمل جراحی، کاهش چربی و فشار خون، تخفیف یا درمان تنش های پیش از قاعدگی.

قیمت و خرید نهال انگور

انواع مختلفی از انگور در نهالستان سبزینه تولید می شوند. نهال انگور یاقوتی، انگور لبنانی، انگور محلی و انگور شرابی از آنجمله است. قیمت نهال انگور های  مختلف تقریبا یکسان است. اما بازارپسندی انگورها متفاوت می باشد. انگوریاقوتی زودرس بوده و زودتر از سایر انگورها وارد بازار می شود. برگ انگورها جهت تولید غذای خانگی مانند دلمه و همچنین در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. برای خرید نهال انگور با نهالستان سبزینه تماس بگیرید.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “انگور”