باغچه شما

شناسنامه یا برچسب نهال ها

امروزه برچسب نهال ها مانند مارک روی لباسها مد شده است. دلیل اصلی برچسب نهال ها اطمینان از سلامت و کیفیت نهال هاست. اما اگر به تصاویر دقت کنید خواهید دید که داشتن برچسب به هیچ وجه دلیل بر کیفیت نهال نیست. نهال زیر یک نارنگی برچسب دار است.

در تصویر فوق به دلیل رشد کم و ضعف پیوندک نهال کیفیت مطلوبی ندارد و پس از کاشت این نهال اگر شرایط جوی تابستان گرمای پیش از موعد داشته باشد احتمال خشک شدن و بیمار شدن نهال زیاد است. در این نهال یک پاجوش نارنج دیده می شود که عدم رسیدگی و توجه نهالستان را نشان می دهد. با تمام این مسایل این نهال شناسنامه دار است. یعنی سازمان جهاد کشاورزی به این نهالستان مجوز و برچسب داده است و خود شخص مسئول چسباندن آنها بر روی نهال ها می باشد. در صورت انصاف، این نهال ضعیف و بی کیفیت نباید از خزانه خارج می شد. اکنون این دو نهال نارنگی را ببینید.

نهال سمت چپ تصویر با آنکه بدون شناسنامه است کیفیت بسیار بالاتری نسبت به نهال سمت راست تصویر ندارد. به دلیل مشکلات و قوانین اداری بسیاری از تولیدکنندگان نهال به دلیل هزینه ها و روند طولانی اداری، از گرفتن شناسنامه و کد، منصرف شده و عطایش را به لقایش می بخشند. البته تمام نهال های برچسب دار بدون کیفیت نیستند. برای مثال در تصویر زیر یک نهال لیمو ترش شناسنامه دار را می بینید که کیفیت بسیار خوبی دارد.

همانطور که متوجه شده اید کیفیت نهال به هیچ وجه به داشتن شناسنامه بستگی ندارد بلکه به انصاف نهالستان و نهالکار بستگی دارد. در مجموع نهال های شناسنامه دار بدون کیفیت و نهال های بدون شناسنامه و با کیفیت وجود دارد. البته عکس این مطلب نیز وجود دارد. یعنی نهال های شناسنامه دار با کیفیت و نهال های بدون برچسب فاقد کیفیت.

نهالستان سبزینه بر اساس تعهدی که نسبت به مشتریان خود دارد نهال های با کیفیت و سالم مرکبات را به فروش می رساند. در صورت سفارش نهال از نهالستان سبزینه، کیفیت و سلامت نهال ها را تضمین می کنیم. اما در صورتی که نهال شناسنامه دار بخواهید بر اساس قرارداد نوشته شده روی شناسنامه، نهالستان سبزینه تعهدی نسبت به کیفیت این نهال ها ندارد. متن روی شناسنامه نهال ها به شرح زیر است: “کلیه اطلاعات درج شده بر روی این برچسب از نظر رقم و سلامت، بر اساس ادعای تولیدکننده میباشد و خریدار می تواند در صورت مغایرت از طریق مراجع ذیصلاح مراتب را پیگیری نماید.” بنابراین در صورت سفارش نهال شناسنامه دار، کلیه مسولیت ها بر عهده تولیدکننده می باشد.