لیمو ترش سنگی

رتبه بندی:

درختانی به ارتفاع 2 تا 4 متر با برگهای تخم مرغی با کناره کنگره ای و دمبرگ باریک که گاها کمی پهن بالدار در طرف راست و چپ. ارتفاع این درختان با توجه به ارقام مختلف متفاوت است. در خوزستان این درخت در حدود 6 متر ارتفاع و حدود 40 سانتی متر قطر ساقه و حدود 6 الی 7 متر قطر تاج آن می باشد. سیستم ریشه آن شبیه به نارنج است. در بعضی واریته ها تاج بسیار متراکم و بسیار گسترده و پهن و در بعضی از رقم ها مانند لیمو ترش مجارستانی تاج در سطح افقی گسترش زیادی دارد. سطح سایه دهی بسته به واریته های مختلف متفاوت می باشد. در بعضی واریته ها تاج بسیار متراکم و بسیار گسترده و پهن است. تراکم شاخ و برگ در بعضی واریته ها خوب و زیاد می باشد.

مقاومت کمی در برابر کم آبی بعد از انتقال دارد و در برابر شوری مقاومت آن پس از انتقال از خزانه نهالستان خیلی کم است. به آفات و امراض حساس و در مقابل باد مقاوم و توقع آن در رابطه با حالخیزی خاک زیاد می باشد.

گلهای آن سفید و کم و بیش معطر  و با  35 پرچم هستند مدت زیادی دوام داشته و روی درخت می مانند. دوره گلدهی یکبار در سال از اواخر اسفند تا اواخر فروردین و در حدود 30 الی 40 روز است. در این مدت به مقدار کمی نظافت محوطه کاشت لازم است. میوه رسیده شبیه به تخم مرغ استو دارای برجستگی در طرفین می باشد. میوه زرد روشن و به اصلاح لیمویی است. مغز و گوشت میوه دارای مزه ترش ولی مطبوع است. زمان میوه دهی بسته به رقم دارد. میوه دهی لیمو ترش از اواخر مرداد  و شهریور شروع می شود.

لیمو ترش همانند سایر مرکبات خزان ندارند و ریزش برگ آن مانند سایر مرکبات است و لذا همواره به مقدار کمی محل کاشت لیمو ترش و سایر مرکبات به نظافت نیاز دارد.

در مناطق گرم و نیمه گرم پرورش می یابد. اصل این درخت از هند است و در هوای سرد رشد نمی کند. در کمتر از 5 درجه سانتیگراد درخت صدمه می بیند اما در جاهای گرم رشد خوبی دارد. در شمال خوزستان دزفول به مقدار وسیع کشت می شود.

برای کاشت در کنار خیابان و وسط بلوار و پارک شهری و جنگلی و کمربند سبز و میدانها مناسب نیست و برای کاشت در منازل  با شرایط خاص یعنی بدون شوری  و زهکشی مناسب و تغذیه مناسب و فضای کافی برای رشد مناسب است. بیشتر برای احداث باغهای لیمو ترش و فروش میوه آن کاشته می شود. توسط بذر و پیوند تکثیر می شود. تکثیر توسط قلمه همانند پرتقال است. بعد از انتقال به باغ دو سال به مراقبت زیادی نیازمند است. میوه آن مصرف مختلفی دارد. از عصاره آن برای خوشبو کردن مواد شوینده و خوراکی استفاده فراوان می شود. چوب آن مانند سایر مرکبات برای تهیه ذغال کاربرد دارد. در منازل بیشتر به جهت زینتی و خوراکی کاشته می شود.

نهال لیمو ترش سنگی در نهالستان سبزینه دزفول با کیفیت عالی تولید می شود. اگر قصد احداث باغ و یا باغچه دارید جهت خرید نهال لیمو ترش سنگی و سایر مرکبات و مشاوره با ما تماس بگیرید. قیمت نهال لیمو ترش سنگی بر اساس تعداد به شرح زیر است:

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home3/nahales1/public_html/components/com_jshopping/templates/mytemplate/product/product_default.php on line 148
قیمت: 100,000 تومان
مقدار:
نظرات
برای این محصول یک نظر بدهید
نام
پست الکترونیکی
لطفا نظر بدهید
رتبه بندی برای محصولات
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support