بالنگ

رتبه بندی:

بالنگ که در زبان محلی دزفول دبه (daaba)  و عباس قلی خان نامیده می شود. درختانی به ارتفاع 2 تا 5 متر هستند. برگ های آن تخم مرغی با دندانه های کناری، دمبرگ غیر پهن ولی با بال در کنار هستند. سیستم ریشه ای بالنگ یا ترنج مانند نارنج است. اصل بالنگ از ایران بوده و از اینجا به اروپا رفته است. بالنگ دارای یک ساقه اصلی بوده که بعد از ارتفاع 1 متری تشکیل تاج می دهد. تاج بالنگ مانند سایر مرکبات نا منظم است. تاج بالنگ غیر متراکم و پراکنده و سطح سایه دهی آن کم می باشد. بالنگ نسبت به کم آبی مقاومت کمی دارد و در برابر شوری آب مقاومت آنها خیلی کم است. در برابر آفات و امراض مقاومت متوسطی دارد. در برابر باد مقاومت زیادی دارد و توقع بالنگ از حاصلخیزی خاک زیاد است.

بالنگ دارای گلهای معطر و سفید است و تعداد پرچم گل آن 30 تا 40 عدد است. دوره گلدهی یکبار در سال و به مدت 30 تا 40  روز از اواخر اسفند ماه است که نیازی به نظافت محوطه نیست. میوه بالنگ تخم مرغی یا گرد و به رنگ زرد . پوست میوه ضخیم، ناصاف و معطر و گوشت میوه سفید و کمی ترش است. میوه مدت زیادی روی درخت باقی می ماند. بالنگ( ترنج) مانند سایر مرکبات بدون خزان است ولی دارای جایگزینی برگ هاست و دارای خزان پوشیده است. بنابراین به مقدار کم نظافت محوطه کاشت لازم است.

بالنگ با مناطق گرم و نیمه گرم سازش یافته و در کشورهای گرم و معتدل و در هوای آزاد کاشته می شود. به درجه حرارت کمتر از 7 درجه حساس است لذا در مناطق سرد و کوهستانی کشت نمی شود و یا در گلدانهایی با قابلیت جابجایی کاشته می شود تا در موقع سرد شدن هوا به محیط گلخانه منتقل شود. کاشت بالنگ فقط برای منازل و ایجاد و احداث باغ بالنگ توصیه می شود. تکثیر بالنگ مانند تکثیر پرتقال است. بالنگ به صورت زینتی کاشته می شود. از چوب بالنگ مانند پرتقال در تهیه ذغال استفاده می شود. میوه بالنگ به صورت مربا بالنگ و یا تازه مصرف می شود.

نهال بالنگ پیوندی همانند سایر مرکبات در نهالستان سبزینه تولید می شود. بالنگ به دلیل شکل ظاهری که دارد با سایر مرکبات متفاوت است. اگر می خواهید باغ مرکبات دائر کنید نهال بالنگ را را فراموش نکنید. قیمت نهال بالنگ به شرح زیر است:


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home3/nahales1/public_html/components/com_jshopping/templates/mytemplate/product/product_default.php on line 148
قیمت: 120,000 تومان
مقدار:
نظرات
برای این محصول یک نظر بدهید
نام
پست الکترونیکی
لطفا نظر بدهید
رتبه بندی برای محصولات
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support