سموم مجاز کشور

در این دنیا سم های زیادی تولید می شود. سم هایی که از سازمان های ذیصلاح در ایران مانند سازمان حفظ نباتات و محیط زیست مجوز دارند ، سموم مجاز تعریف می شوند. بنابراین سم هایی برای دفع آفات نباتی در ایران استفاده می شوند که احتمال دارد در سایر کشورها استفاده نشوند و بالعکس. دنیا در جهت کاهش مصرف سموم دفع آفات نباتی و مبارزه ارگانیک با آفات و حشره ها حرکت می کند چراکه تاثیر منفی سموم بیشتر از گذشته آشکار شده است. تمام سم د.د.ت تولید شده در سال های گذشته هم اکنون در طبیعت موجود است. استفاده بیش از اندازه سموم باعث مقاومت علف ها هرز و آفات و حیوانات موزی نسبت به سموم خواهد شد و در نتیجه استفاده از فرمول های جدید و مواد موثر قوی تر اجتناب ناپذیر است. از آنجا که در کشور ما فروشندگان سم اغلب با خرید مجوز مشغول گیاهپزشکی مشغول به فروش سم هستند، و نظارت چندانی برای مصرف وجود ندارد و گاه اشتباه کشاورزان در میزان و دوز مصرف و عدم رعایت دوره کارانس تولیدات زراعی و باغی را به شدت تهدید می کند و موجب سلب اطمینان مصرف کننده گان شده است. حتی اگر از سموم استفاده نشود در برخی از استانها مانند اصفهان و البرز و تهران و کرمانشاه برای آبیاری از فاضلاب تصفیه نشده استفاده می شود. حال استفاده نادرست از سموم را نیز به این واقعیت اضافه کنید.

تماس سموم با سطح بیرونی محصولات زراعی و باغی است بنابراین در موقع مصرف میوه و سبزی پوست آنها را جدا کنید. پوست سیب درختی مفید است اما نه در این شرایط. وقتی پوست خیار را میگیرید ، کمی پوست را ضخیم جدا کنید. پوست گوجه فرنگی را جدا کنید. محصولات ارگانیک داخلی به هیچ وجه استاندارد جهانی ارگانیک ندارند؛ همه دوست دارند محصولات سالم بخورند.  اما محصولات داخلی به صورت 100% ارگانیک نیستند. بنابراین به تبلیغات اهمیت ندهید. وقتی صحبت از محصولات ارگانیک میکنند منظور استفاده حداقلی از سموم است.

آیا سموم دفع آفات نباتی باید حذف کنیم؟

تولید محصولات کشاورزی ارگانیک به صورت صنعتی و فراگیر وجود ندارد و محصولات تولید شده قیمت بالایی دارند. بنابراین برای تولید غذا در مقیاس صنعتی که قیمت مناسبی داشته باشد ناچار به استفاده از سموم دفع آفات نباتی هستیم. در کشور های صنعتی نیز این سموم استفاده می شوند. باید در نظر داشته باشیم سموم دارای دوره زمانی تاثیر هستند که به آن دوره کارانس می گویند. در دوره کارانس ماده موثر سم فعال است و پس از طی شدن دوره کارانس خوردن محصول سمپاشی شده برای انسان و دام ضرری ندارد. البته به شرطی که دوز مصرف رعایت شده باشد. مثلا اگر برای یک هکتار 500 سی سی سم مورد نیاز باشد و دوره کارانس 10 روز باشد؛ در صورت سم پاشی 700 سی سی در هکتار مسلما دوره کارانس افزایش خواهد یافت. راه حل مساله آموزش به زارعان و کشاورزان و تولید سموم با ماده موثر واقعی است تا کشاورزان مجبور به افزایش دوز مصرف نشوند.

برنامه سموم مجاز کشور به صورت دسته بندی شده بر اساس قارچ کش ها  و  حشره کش ها و عکف کش ها و کنه کش ها و نماتد و  موش کش ها سموم را دسته بندی کرده تا جستجو آسانتر باشد. برنامه به صورت یک فایل فشرده (zip ) می باشد. حجم برنامه 2.5 مگابایت است. 

دانلود برنامه سموم مجاز دفع آفات نباتی کشور