زیتون محلی

60,000 تومان

زیتون محلی

زیتون درختی همیشه سبز است و معمولا به صورت درخت و به ارتفاع سه تا هفت متر می رسد. گاهی به صورت درختچه یک و نیم متر تا دو متر رشد می کند و ب ندرت به صورت درختان بزرگ به ارتفاع ده تا پانزده متر در می آید . حداکثر ارتفاع دیده شده در اهواز پنج تا شش متر با قطر ساقه ای در حدود بیست تا سی سانتی متر و قطر تاج حدود چهار تا پنج متر است. برگ های زیتون ساده، چرمی، کامل، پیچیده در کنار، بدون کرک، سبز و با نقطه های سفید در روی برگ و به صورت سازش یافته مشاهده می شود. زیتون به صورت خودرو در بیشه ها و صخره ها دیده می شود. چند ساقه و شاخه اصلی از سطح خاک خارج شده و رشد می کند و تاج گیاه را به وجود می آورد . سطح سایه دهی خوبی دارد و دارای شاخ و برگ متراکم می باشد. مقاومت آن نسبت به کم آبی و شوری بعد از انتقال از نهالستان کم است، مقاومت زیتون نسبت به آفات و امراض و باد زیاد و در رابطه با حاصلخیزی خاک توقع نسبتا زیادی دارد. البته زیتون بنابر قول قرآن : “لا شرقیه و لا غربیه” درختی است که در همه زمینها می تواند رشد کند.

گلدهی و میوه زیتون

گل های زیتون، مایل به سفید، به صورت خوشه ای کوچک راست، کاسه با چهار تقسیم در بالا و جام بزرگتر از کاسه هستند. دوره گلدهی در خوزستان از نیمه دوم فروردین ماه به بعد و به مدت سی تا چهل روز است که در طی این مدت به مقدار کم نیاز به نظافت محوطه می باشد. میوه زیتون بیضوی یا کروی یا لایه خارجی گوشتی که در داخل چوبی شده و تولید هسته می کند. رنگ میوه سبز و معمولا در اثر ماندن و رسیده شدن به رنگ بنفش تیره تا سیاه تغییر می کند. دوره میوه دهی در خوزستان از اواخر تیرماه تا اواسط شهریور به مدت چهل تا پنجاه روز است که در طی این مدت به علت ریزش میوه های رسیده به مقدار کمی به نظافت محوطه نیاز می باشد. میوه زیتون خواص فراوانی دارد. زیتون تازه تلخ است. متاسفانه جهت فرآوری و شیرین کردن میوه زیتون تازه از مواد شیمیایی استفاده می شود که به سرعت تلخی زیتون را گرفته و آن را شیرین می کنند. جهت شیرین کردن زیتون می توان میوه های تازه را در ظرف آب غوطه ور نمود و روزانه دو بار آب آنها باید تعویض شود. پس از چند روز بسته به سلیقه و ذائقه شما مزه زیتون شیرین شده و آماده مصرف می باشد. برای سرعت بخشیدن به فرآیند شیرین سازی می توان زیتون ها را یک یا دو  بار با چاقو شکاف سطحی دهیم. البته نوعی از زیتون به نام زیتون شکسته وجود دارد که از مواد شیمیایی در فرآوری آن استفاده نمی شود اما مزه آن کمی تلخ اما قابل تحمل و بسته به ذائقه خوش مزه است.

زیتون در مناطق با اقلیم مدیترانه ای رشد بهتری دارد ولی با مناطق گرمی مانند خوزستان نیز تطابق یافته است. زیتون برای کاشت در کنار خیابان، وسط بلوار، میدان توصیه نمی شود اما برای کاشت در منازل و پارک شهری و پارک جنگلی و کمربند سبز مناسب می باشد. تکثیر زیتون توسط بذر و قلمه صورت می گیرد. البته ازدیاد آن توسط قلمه رایج تر است. معمولا قلمه ها را اسفند ماه در خرانه نهالستان سبزینه کاشته و بعد از گذشت یک سال به مناطق مورد نظر جهت احداث باغ زیتون و یا ایجاد فضای سبز منتقل می کنند.

خرید نهال زیتون

یکی از محصولات نهالستان سبزینه نهال زیتون محلی دزفول است. قیمت نهال زیتون بر اساس تعداد و اندازه نهال به شرح زیر می باشد. برای خرید نهال زیتون محلی با نهالستان سبزینه تماس بگیرید.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “زیتون محلی”