زردآلو گرمسیری

150,000 تومان

زردآلو محلی دزفول

زردآلو درختی است که گاهی به صورت نیمه خودرو می روید. از ساقه های آن صمغ ترشح می شود. شاخه های زیادی دارد و روی ریشه های آن جوانه های نابجا رشد می کند.  پهنک برگ زردآلو تخم مرغی و نو برگ تیز است. لیه برگ دندانه ای و بدون کرک، شفاف و سطح بالایی آن کمی متمایل به قرمز است. ارتفاع زردآلو به 6 الی 8 متر می رسد. قطر نهایی ساقه تا 30 سانتیمتر می رسد. در مناطق گرمسیر بهتر است در سایه درختان دیگر کاشته شود. اما در مناطق گرمسیر معتدل مانند شمال خوزستان و استان ایلام و جنوب کرمانشاه بخ خوبی رشد کرده و میوه با کیفیتی تولید می کند. با توجه به قیمت زردآلو در سالهای اخیر برای ایجاد باغ های تجاری زردآلو، جهت فروش میوه گزینه مناسبی می باشد. زردآلو و سایر میوه های هسته دار بیشتر در مناطق سردسیر تا معتدل کاشت و تولید می شوند. اما زردآلوی تولید شده در مناطق سردسیر هرچند به لحاظ ظاهری بسیار بازار پسند می باشد اما از نظر مزه و شیرینی حرفی برای گفتن ندارد و به پای زردآلوی گرمسیری نمی رسد. زردالو دارای خزان کامل است. از اوایل دیماه در مناطق گرمسیر ( و به محض سرد شدن هوا در مناطق سردسیر)تا آخر بهمن به صورت کامل خزان نموده و تمام برگ های زردآلو ریزش می کند. در طی این مدت محوطه کاشت به نظافت زیادی نیاز دارد.

درخت زردآلو معمولایک ساقه اصلی دارد و بعد از ارتفاع مشخصی تشکیل تاج می دهد. تراکم شاخ و برگ در زردآلو خوب است اما سایه دهی کمی دارد. زردآلو مقاومت کمی در برابر آفات، امراض، کم آبی ،شوری آب و باد دارد. زرد آلو انتظار زیادی از حاصلخیزی خاک دارد و باید در زمینهای غنی کاشته شود به ویژه اگر هدف از کاشت زردآلو احداث باغ و فروش میوه آن باشد. تکثیر زردآلو توسط بذر و پیوند زدن بر روی پایه بذری امکانپذیر است. بذر را اسفند در خزانه کاشته و حداقل یکسال بعد می توان نهال زردآلو را منتقل کرد. عمل پیوند زنی دو دو فصل بهاره و پاییزه امکانپذیر است. اما پیوند بهاره بهتر است.

با وجوآنکه زردآلو دارای گلهای سفید، زیبا و متراکم است، برای فضای سبز از اهمیت چندانی برخوردار نیست. برای کاشت در منازل و پارکهای شهری مناسب بوده و برای کاشت در پارکهای جنگلی، کنار خیابان، مسط بلوار و کمربند سبز مناسب نمی باشد.

گلدهی و میوه

گلهای زردآلو سفید و گاهی صورتی هستند. دوره گلدهی یکبار در سال به مدت 30 الی 40 روز و از نیمه دوم بهمن شروع می شود. در مناطق سردسیر و معتدل زمان گلدهی با مساعد شدن هوا و با عبور از دوره سرما شروع می شود. در دوران گلدهی، گلبرگها و یا گلها ریزش می کنند و نظافت محوطه کاشت به میزان  کم ضروری است. میوه زردآلو هسته دار و به رنگ زرد و یا زرد مایل به قرمز و ندرتا قرمز است. دوره میوهدهی در مناطق گرمسیری 30 الی 45 روز بوده و از اوایل خرداد شروع می شود. اگر میوه ها برداشت نشوند، ریزش نموده و باعث جلب حشرات می شود. میوه زردالو به صورت خام، مربا و کمپوت مصرف می شود. از دانه گاهی در عطر سازی استفاده می شود.

نهال زردآلوی محلی در نهالستان سبزینه دزفول تولید می شود. زردآلوی محلی نسبت به زردآلوی تولید شده در استانهای شمالی بسیار کوچکتر است و هسته آن درشت تر است. دوام و ماندگاری آن کمتر می باشد و لذا بازپسندی کمتری دارد، اما از نظر رنگ و مزه بسیار بهتر از زردآلوی سردسیری می باشد. برای خرید نهال زردآلودی محلی ویژه مناطق گرمسیری با ما تماس بگیرید. لازم به ذکر است زرد آلو در مناطقی که دارای زمستان سرد هستند و درخت خزان می کند، میوه می دهد و در مناطق ساحلی خیج فارس که زمستان همواره دمای هوا بالاست، میوه دهی ندارد.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “زردآلو گرمسیری”