انجیر سیاه

50,000 تومان

انجیر سیاه

انجیر درختی است شیرابه دار که بلندی آن 5 تا 6 متر و گاهی کمی بیشتر می شود. برگ های آن پهن، بزرگ و پنجه ای با بریدگی، دارای 5 قسمت شبیه برگ مو، خشن و به رنگ سبز خاکستری است. این درخت در برابر سرمای شدید مقاومت ندارد و در اغلب خاک ها می روید، البته خاک های غنی را ترجیح می دهد. درخت انجیر در قسمت های وسیعی از جنگل های شمال ایران، آذربایجان، اصفهان، اطراف تهران، شیراز، خوزستان و خراسان و نواحی غربی ایران می روید. میوه آن به دو صورت تازه و خشک مورد استفاده قرار می گیرد و بقیه قسمت ها مصرف دارویی دارند. ه همان اندازه که درخت انجیر به گرمای زیاد مقاوم است نسبت به سرما مخصوصا در دوره جوانی حساس است و سرما یک عامل محدود کننده در کاشت این درخت می‌باشد. اثر گرما و رطوبت در میوه انجیر نسبت به نوع مصرف میوه متفاوت است. انجیرهایی که برای کنسرو و یا در شیرینی‌پزی مصرف می‌شود در هوای مرطوب محصول مرغوب‌تری می‌دهد تا در هوای گرم و خشک و برعکس میوه درختان انجیری که در هوای خشک و نسبتا گرم کاشته شده‌اند برای تهیه انجیر خشک مرغوب‌تر است تا آنهای در هوای مرطوب عمل آمده‌اند.

سطح سایه دهی با توجه به دوره رشد متفاوت است. در برخی مناطق بسیار تنومند و دارای تاج بسیار گسترده و پر سایه ای می شود. انجیر به کم آبی مقاوم است و می تواند شوری اندک آب را تحمل کند. مقاومت انجیر در برابر آفتات و امراض نسبتا زیاد است اما در بعضی مناطق دچار کنه نباتی می شود. به دلیل وجود شاخه های ترد و شکننده در برابر باد مقاومت کمی دارد . ازخاک انتظار حاصلخیزی زیادی دارد. انجیر مخصوص مناطق گرم و حاره ای است. البته نوع مخصوصی به سرما مقاوم است مانند انجیر اصطهبان.

ارزش غذایی انجیر

میوه انجیر منبع خوبی برای گلوکز، فیبر، کلسیم، پتاسیم، آهن، منیزیم و ویتامین C و B است. همچنین حاوی مقداری ماده معدنی گوگرد بوده و به همین خاطر خوردن انجیر، باعث زیاد شدن مو شده و از ریزش موی سر نیز جلوگیری می کند. انجیر، خوراکی مفید برای افراد سالم و دارویی پر ارزش برای اشخاص بیمار است. میوه ای است که به آسانی هضم می شود اگر قبل از غذا خورده شود علاوه بر تامین ویتامینC بدن، مجاری دستگاه گوارش را باز می کند و اشتها را تحریک می کند و باعث تخلیه کامل شکم می گردد.اگر انجیر را پس از چیدن در برابر آفتاب قرار دهید قند آن زیادتر می شود و 30 الی 40 درصد افزایش می یابد و بر ارزش غذایی انجیر افزوده می شود.

فواید مصرف انجیر

درمان یبوست، رژیم لاغری و خواص ضد سرطان از فواید مصرف انجیر است. حضرت علی (ع) فرمودند: خوردن انجیر سبب نرم شدن و باز شدن انسداد و گرفتگی های روده و معده و شکم می شود و برای قولنج نتیجه بخش است. بیشتر آن را در روز بخورید و در شب کمتر مصرف شود.جوشانده انجیر در التهاب دستگاه تنفسی و غرغره کردن آن برای گلو درد و سرماخوردگی مفید بوده و عفونت‌های لثه را نیز درمان می‌کند. خوردن انجیر تازه و خشک سبب لینت مزاج و یبوست مزمن را درمان می‌کند و در طب جدید شربتی برای رفع بیماریهای یبوست کودکان تهیه شده‌است. رگهای درخت انجیر بدلیل داشتن خصوصیات تسکین دهندگی و دافع کرم روده مورد استفاده قرار گرفته و دم کرده برگ درخت انجیر مسکن بوده و برای معالجه سرفه تجویز شده‌است. برای تکثیر، بذر آن در بهار کاشته می شود و اولین زمستان نهال ها در گلخانه می مانند و وقتی اندازه نهال به میزان کافی بزرگ شد آن را از گلخانه خارج می کنند. همچنین قلمه زدن نیز از راه های دیگر برای تکثیر است با استفاده از قلمه های 10_12 سانتی متری و این قلمه ها باید از سرما به دور باشند. بهتر است قلمه ها در گلدان های جداگانه قرار داده شوند.

قیمت و خرید نهال انجیر

یکی از محصولات نهالستان سبزینه نهال انجیر سیاه است. قیمت نهال انجیر سیاه بر اساس تعداد و اندازه نهال به شرح زیر می باشد. برای خرید نهال انجیر خوراکی سیاه با نهالستان سبزینه تماس بگیرید.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “انجیر سیاه”