کنوکارپوس

50,000 تومان

کنوکارپوس

یکی از محصولات نهالستان سبزینه نهال کنوکارپوس است. قیمت نهال کنوکارپوس بر اساس تعداد به شرح زیر می باشد. لطفا قبل از خرید نهال کنوکارپوس و واریز هرگونه وجه با ما تماس بگیرید.

درخت یا درختچه­­ ای است که از نظر اندازه بسیار متنوع بوده و گاهی هم به صورت گسترده روی زمین پهن می­ شود.ولی معمولاً به صورت راست و مانند درخت است و ارتفاع آن تا 20 متر و قطر تنه آن به 80 سانتی متر می­ رسد. کنوکارپوس گیاهی است که معمولاً به صورت درختچه­ ای با ارتفاع 1.5 تا 4 متر دیده می شود. رشد آن سریع است و در خاک­های ضعیف طی 2 سال به راحتی به ارتفاع 4 متر می­رسد. رنگ پوسته معمولا قهوه­ ای تیره و شیاردار می­ باشد. برگ­ها به صورت تخم­ مرغی و یا بیضوی هستند و به طول 2 تا 10 سانتی متر می­ باشند. کنوکارپوس درختی همیشه سبز است که معمولاً در مناطق گرمسیر با خاک شور کاشته می­ شود. مناطق کاشت آن نیاز به زهکشی و مواد معدنی آلی ندارد و مقاومت خوبی در برابر محیط سخت دارد. به عنوان یک درخت مقاوم به شوری و گرما و همچنین کم آبی جهت حفاظت از سواحل و اراضی شور کاشته می­ شود و با توجه به مقاومت بالا به خاک­های شور، به خوبی در نواحی نزدیک دریا کاشته می­ شود. همچنین در شهرها و در کناره پیاده­ روها و میادین و خط میانی خیابان­ ها  و بلوارها کاشته می­ شود. به جهت اینکه سایه خوبی دارد برنامه کاشت آن در شهرهای گرم کشور توسط شهرداری­ها و سازمان­های مرتبط با سرعت خوبی در حال پیگیری می­ باشد. برنامه کاشت آن در کشورهای حوزه خلیج فارس و همچنین کشور عربستان سعودی و عراق و ایران که مناطق گرم و خشک و معمولاً خاک شور دارند ادامه دارد زیرا نمای زیبایی به شهرها می­ بخشد. از جمله استان­هایی که این درخت کاشته می­ شود می­ توان از خوزستان، بوشهر و هرمزگان را نام برد. در تصاویر بالا نمایی از کنوکارپوس ها در یکی از میدان های اصلی شهر اهواز را ملاحظه می کنید.

نام علمی آن کنوکارپوس، ارکتوس از خانواده بادام هندی می باشد و بومی فلوریدای آمریکاست. درختی همیشه سبز خاص مناطق گرمسیری با توانمندی های فراوان در برابر تنش های محیطی مانند آلودگی هوا، خاک فشرده و خاک های فقیر و فاقد زهکشی و بسیار انعطاف پذیر و مقاوم در برابر شوری است و در خاک های اسیدی و قلیایی شنی و رسی خشک و مرطوب به خوبی رشد می کند. رشد آن در زمستان کمتر از تابستان است و اگر در تابستان از نظر کمبود آب مشکلی نداشته باشد رشد چشمگیری خواهد داشت به طوریکه ممکن است در طول شش ماه به اندازه دو متر رشد کند.

کنوکارپوس به عنوان يك درخت مقاوم به شوری، جهت حفاظت ازسواحل و اراضي شور ساحلی بسيار مناسب می‌باشد. با توجه به مقاومت خيلی خوب اين درخت به خاك‌های شور، به خوبی می‌توان از آن در اراضی شور نزديك به دريا نيز استفاده كرد و آن را در اطراف خيابان و در حاشيه پياده رو پارک‌های ساحلی كاشت. کنوکارپوس به عنوان يك درخت سایه دار جهت كاشت در حاشيه خيابان بسيار مناسب می باشد. در صورت کاشت کنوکارپوس به عنوان یک درخت خیابانی ، بهتر است آن رابه فرم آزاد تربیت کرد که در این صورت به هرس چندانی نیاز ندارد ، ولی درصورت استفاده از آن در طرح‌های مجسمه سازی، باید به طور ماهیانه هرس فرم بر روی آن انجام شود زیرا رشد برگ های کنوکارپوس در فصل گرم بسیار زیاد است. یکی از موارد استفاده از کنوکارپوس به عنوان بادشکن و دیوارهای سبز در مزارع، باغ ها و باغ و بوستان شهری و ایجاد حجاب و حریم برای مخفی کردن اندرونی است.

کنوکارپوس بدلیل رشد و تراکم زیاد، مساحت سایه اندازی بالایی دارد و وقتی که فاصله آن با درختان کناری زیاد نباشد درختان در هم گره خورده(در صورت هرس نکردن) و مانع رسیدن نور خورشید به زمین و از بین رفتن چمن و گلهای کاشته شده در زیر درختان می شود. بنابراین باید فاصله طولی حداقل پنج متر رارعایت و آنها را در پیاده روها و بلوارهایی که سنگفرش هستند استفاده نمود. از این ویژگی می توان برای بادشکن و ایجاد سایه برای رهگذران استفاده نمود. ریشه این درخت می تواند باعث آسیب به آسفالت و سنگفرش معابر و خیابان ها شود. برای حل این مشکل می توان از استوانه های بتنی به ارتفاع 50 الی 60 سانتی متر استفاده کرده و رشد ریشه در سطح را مهار کرد. یکی از نکات قابل ذکر، هرس کردن این گیاه است که باید به موقع و در زمانیکه شاخه های فرعی جوانه میزنند انجام شود تا درخت به صورت تک تنه رشد کند و ترجیحا بعد از هرس از چسب پیوند استفاده شود تا هم از ورود آفت ها و بیماری ها جلوگیری و هم مانع تولید مجدد پاجوش و تنه جوش شود.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کنوکارپوس”