شیشم

50,000 تومان

شیشم

ششم یا شیشم درختی تنومند و پرسایه است و در جایی که آب فراوان باشد به خوبی رشد می کند. برگ های ششم کوچک و تا حدی شبیه قلب هستند. حداکثر ارتفاع مشاهده شده 10 الی 12 متر  و قطر ساقه 80 سانتیمتر است. در این درخت تنومند قطر تاج تا 10 متر مربع می تواند باشد. ششم معمولا تا ارتفاع 2 الی 3 متری سطح زمین، راست و بدون انشعاب و به صورت تک شاخه بالا رفته و بعد از آن تاج نسبتا گسترده و متراکمی تشکیل می دهد. شاخ و برگ ششم بسیار پرتاکم و انبوه است بنابراین سطح سایه دهی در بعضی موارد 40 الی 70 متر مربع می رسد. در برابر کم آبی و شوری مقاومت کمی دارد اما در برابر آفات و امراض و باد مقاومت زیادی دارد و در خاک های متوسط به خوبی رشد می کند.

دوره گلدهی ششم یکبار در سالبه مدت 30 الی 50 روز از فروردیم به بعد می باشد که طی این مدت نیازی به نظافت محوطه کاشت ششم نمی باشد. میوهدهی در اوایل تابستان و به مدت تقریبا 30 روز است. در طی این مدت مقدار کمی نظافت محوطه کاشت نیاز است. درخت ششم در مناطق گرمسیری دارای خزان  تدریجی است. دوره خزان از آذر تا اواخر اسفند است. طی این مدت به مقدار زیادی محوطه کاشت ششم باید از وجود برگهای ریخته شده تمیز شود. ششم درختی مخصوص مناطق گرم و مرطوب است. تکثیر ششم توسط بذر و قلمه امکانپذیر است. فصل کاشت و انتقال قلمه ششم در ماه های بهمن و اسفند است. پس از کاشت بذر یا قلمه، نهال ششم را سال بعد می توان برای کاشت به محل دائمی خود منتقل نمود.

ششم برای کاشت در کنار خیابانها، پارکهای شهری و جنگلی، احداث کمربند سبز و برای کاشت در وسط بلوار،میدانها و منازل توصیه نمی شود. معمولا هدف از کاشت ششم بهره برداری از چوب ششم است زیرا چوب ششم مانند اکالیپتوس کاربرد زیادی در صنایع نجاری دارد. بیشتر در کنار نهرها  به صورت خودرو رشد می کند. جهت کاشت تجاری نیاز به منبع آب مناسب می باشد.

نهال ششم که در زبان محلی به آن جغ (jegh)  می گویند، یکی از محصولات نهالستان سبزینه است. برای خرید نهال ششم و اطلاع از قیمت نهال ششم با ما تماس بگیرید.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “شیشم”