کنار محلی

30,000 تومان

کنار محلی

کنار گیاهی است که به فرم درخت یا درختچه می باشد. همیشه سبز و پرشاخ و برگ است. دارای خار، ریشه نسبتا عمیق و سازگاری خوبی با مناطق گرمسیری دارد. ریشه درخت کنار قدرت خوبی در جذب آب دارد بر این اساس درختان بسیاری در مناطق گرمسیری بدون آنکه آبیاری شوند در شرایط دیم رشد کرده و آب مورد نیاز خود را از عمق زمین بیرون می کشند.  سطح سایه دهی کنار بسته به سن کنار متفاوت است. در کل دارای سایه دهد خوبی می باشد. مثلا در یک درخت 15 ساله سطح سایه دهی 25 الی 30 متر مربع است و در یک درخت 30 ساله 90 الی 150 متر مربع می باشد. تراکم شاخ و برگ کنار در نوع محلی بسیار خوب و انبوه است. کنار مقاومت زیادی در برابر کم آبی و شوری پس از انتقال دارد. توقع آن در رابطه با حاصلخیزی خاک کم است و در برابر آفات و امراض و باد مقاوم است. البته نوع محلی آن.

کنار خزان ندارد  اما به صورت دائم در سال برگریزی دارد. یعنی برگهای جوان جای برگهای مسن را می گیرند و لذا همیشه محوطه کاشت باید تمیز شود. کنار مخصوص مناطق خیلی گرم است و در تایلند نوعی از کنار موجو است که اندازه  سیب درختی بزرگ است. نام این میوه جوجوبا است و یکی از صادرات آن کشور می باشد. البته مزه جوحوبا به شیرینی و خوشمزه گی کنار بدون هسته و کنار محلی نیست.

تکثیر کنار به راحتی توسط بذر انجام می شود. بذرها را می توان به می توان در پاییز یا بهار در نهالستان و یا محل دائمی کاشت اما برای تکثیر جهت فضای سبز بهتر است در کیسه ها  پلاستیکی مخصوص و یا حلب کاشته شود. در هنگام انتقال که عمدتا تابستان و 6 ماهه نخست سال است باید اندام هوایی جهت جلوگیری از تبخیر هرس شود. معمولا پس از بریدن شاخه ها و خشک شدن برگ ها آنها را جدا میکنند و پس از خرد کردن جهت شستن موی سر بکار میرود. این پودر که سدر نام دارد دارای خواص ضدعفونی بوده و جاذب است و پوست را سفت و سخت می کند. شستن مرتب قسمتهایی از پوست بدن با پودر سدر که شل و افتاده است موجب استحکام و سفت شدن آن می شود. چوب کنار محکم بوده و در ساخت ابزار آلات مورد استفاده قرار میگیرد. زنبورها به گل کنار علاقه زیادی دارند و علاوه بر اینکه عمل گرده افشانی را انجام میدهند، عسل تهیه شده از گل کنار بوی مطبوع و طعم بسیار خوبی داشته و بسیار بازار پسند بوده و با قیمت بالاتری نسبت به سایر عسل ها به فروش می رسد.

درخت کنار نسبت به خشکی و خاک­های شور و قلیایی مقاوم و سازگار است. این درخت در تابستان به خواب می‌رود که باعث کاهش نیاز آن به آب و میزان تبخیر می‌شود. بنابراین بر خلاف مرکبات زمان کاشت نهال کنار، فصل تابستان است. اجزا درخت کنار هم دارای مصرف دارویی از جمله ریشه و پوست آن برای رفع اسهال خونی کابرد دارد. همچنین مغز بذر کنار مقوی بوده و از برگ آن برای معالجه زخم بهره گرفته می‌شود. از خشک شده برگ سدر برای شستشوی موی سر استفاده می­شود و به دلیل خواصی که دارد موجب استحکام مو می­ شود.

کاربرد اصلی کنار محلی در توسعه فضای سبز است. کنار را می توان در کنار خیابان و یا در وسط بلوارها و کمربند سبز و در پارکهای جنگلی کاشت. اما کاشت آن در پارک ها توصیه نمی شود زیرا ممکن است کودکان برای خوردن کنار به سمت آن سنگ پرتاب کنند. با پرتاب سنگ به کنار ممکن است سنگ هایی که قبلا در لابلای شاخه ها گیر کرده اند سقوط کنند و برای افرادی که زیر کنار ایستاده اند یک خطر محسوب می شود.

قیمت و خرید نهال کنار محلی

یکی از محصولات نهالستان سبزینه نهال کنار محلی است. قیمت نهال کنار محلی بر اساس تعداد به شرح زیر می باشد. قیمت های زیر برای نهال کنار محلی کاشته شده در کیسه می باشد.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کنار محلی”