زبان گنجشک

50,000 تومان

زبان گنجشک

زبان گنجشک درختانی تنومند تا ارتفاع 35 متر و با محیط قاعده ای حدود 3 متر، گیاهی آبدوست (هیروفی) است و در بیشه ها و کنار جوی آب باغات دیده می شود. برگهای زبان گنجشک مرکب و دارای 7 الی 13 برگچه هستند و به صورت فرد شانه ای آرایش برگ یک در میان و گاهی در جوانی فراهم، پوست درخت خاکستری مایل به سبز یا مایل به زرد است و پوست شاخه های جوان سبز، در ابتدا رشد ساقه کند است اما بعد از مدتی ریشه به سرعت رشد می کند و بعد از مدتی ساقه رشد سریع خود را آغاز می کند و چون ریشه رشد لازم را از قبل کرده و مستعد استمی تواند رشد سریع ساقه را تحمل و مدیریت کند. انشعابات ریشه اصلی آن که در قسمت های سطحی خاک رشد کرده اند بسیار حجیم، قطور،ضخیم و قوی می باشد. و ریشه به خوبی می تواند زیاد بودن آب را تحمل کند.. زبان گنجشک دارای انواع مختلفی مانند pendula  با شاخه های آویزان و با برگ های طلایی و دیگر واریته ها می باشد.

نحوه انشعاب و فرم ظاهری زبان گنجشک

تنه اصلی راست و استوانه ای شکل که از ارتفاع 2 الی 4 متری بسته به هرس تشکیل تاج می دهد. گاهی اوقات باغبانان انتهای تنه اصلی را در ارتفاع معینی قطع کرده تا جوانه های جانبی فعال شوند. این جوانه ها تولید ساقها های متعدد  راستی می نمایند.

زبان گنجشک سطح سایه دهی بسیار خوب و گسترده ای دارد زیرا تراکم شاخ و برگ آن بسیار انبوه می باشد. زبان گنجشک در مقابل شوری آب حساس است و در برابر کم آبی خصوصا پس از انتقال از نهالستان به محل دائمی کاشت مقاومت خیلی کمی دارد. اما در برابر آفات و امراض و باد مقاوم است. توقع زبان گنجشک از حاصلخیزی خاک متوسط می باشد.  گلهای زبان گنجشک مایل به قرمز هستند که قبل از برگ ها ظاهر می شوند. گل آذین آن خوشه ای ، گلدهی در فروردین و اردیبهشت صورت می گیرد. میوه های آن آویزان بوده و در شهریور ماه می رسند. از آذرماه تا اواخر اسفند به مدت 90 الی 100 روز دارای خزان کامل است. زبان گنجشک مخصوص مناطق سرد و معتدل می باشد. تکثیر زبان گنجشک توسط بذر، قلمه و پیوند می باشد. قلمه را در بهمن و اسفند کاشته و سال بعد از خزانه نهالستان به محل کاشت منتقل می کنند. در صورتی که نهال آن به مناطق گرمسیر مانند اهواز منتقل شود و در صورت مراقبت قابل رشد می باشد.

برگهای زبان گنجشک به مصرف علوفه دامها بخصوص گوسفندها و بزها می رسد. حتی در برخی مناطق زبان گنجشک را برای استفاده از سرشاخه ها جهت علوفه دامها می کارند. چوب آن سفید و یا سفید صورتی است که در دل چوب تغییر رنگ پیدا می کند . چوب زبان گنجشک سخت، ظریف و سنگین بوده و برای نجاری و همه مسائلی که احتیاج به چوب مناسب دارند توصیه می شود. از چوب آن برای تهیه ذغال نیز استفاده می شود. بصورت زینتی بکار می رود. از شاخه های آن برای ساخت دسته بیل استفاده می کنند.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “زبان گنجشک”