اکالیپتوس

20,000 تومان

اکالیپتوس

اکالیپتوس  در بسیاری از کشورهای گرمسیر و نیمه گرمسیر کاشته می شود. اکالیپتوس­ ها اغلب برای تهیه سایه، شکست باد و زینتی و نیز مصارف دارویی به کار می­رود. اکالیپتوس درختی تک تنه، بزرگ و همیشه سبز بوده و ارتفاع آن اغلب حدود 20 متر است، ولی می­تواند از ارتفاع 45 متر تجاوز کند. در برخی موارد قطر تنه آن به 4 متر می­رسد، ولی اغلب قطر تنۀ آن بین 1 تا 2 متر است. سیستم ریشه ای آن عمیق و گسترده است. آهنگ رشد این درخت در مناطق بومی و مساعد بسیار بالا است، گفته شده که 4 و حتی 7 متر در سال می تواند رشد عمودی داشته باشد. معمولا به صورت طبیعی، بیشتر کنار نهرها و دشت های سیلابی مشاهده می شود. در انواع خاک ها قادر به رشد بوده ولی خاک­ های رسی را ترجیح می­ دهد. مواد فنولیک تجمع یافته در روی زمین ناشی از ریزش برگ­ ها اثرات دگرآسیبی روی سایر گیاهان دارد. به عبارت دیگر برگ های ریزش شده اکالیپتوس مانع رشد سایر گیاهان می شود. اکالیپتوس خزان برگ ندارد اما در اوخر شهریور و ابتدای پاییز برگهای جوان جایگزین برگهای پیر می شوند. در طی این مدت محوطه باید نظافت شود. از اواسط اسفند به مدت 30 الی 40 روز اکالیپتوس پوست اندازی می کند که دلیل آن افزایش قطر ساقه است.

اکالیپتوس برای کاشت در کنار خیابان، وسط بلوار، میادین و منازل نامناسب است. اما برای کاشت در پارک شهری و جنگلی و کمربند سبز مناسب است. البته اگر هرس و قطع تنه در ارتفاع مناسب انجام شود در تمامی مناطق شهری قابل کاشت می باشد. قطع تنه از پایین درخت برای ایجاد یک گیاه پر شاخ و برگ و متراکم است که مناسب بلوارها و خیابانها نیست. اما قطع تنه درخت از قسمت های بالا در خیابان و بلوار مشکلی ایجاد نمی کند. این گیاه مخصوص مناطق گرمسیری می باشد و تکثیر آن با بذر و قلمه امکانپذیر است. یکی از مصارف اکالیپتوس ایجاد بادشکن در اطراف مزارع و استفاده به عنوان فضای سبز و کاربرد دارویی است. چوب آن درجه 2 است و کاریرد تجاری دارد.

مقاومتها

در برابر کم آبی و شوری آب پس از انتقال مقاومت نسبتا زیادی دارد. در برابر آفات و امراض مقاومت زیادی دارد.  مقاومت اکالیپتوس در برابر باد نسبتا زیاد است. در مناطقی که عمق آبهای زیر زمینی بالاست، توسعه ریشه بیشتر افقی است ازاینرو در موقع وزش بادهای سرد و شدید احتمال افتادن درخت وجود دارد. اکالیپتوس انتظار و توقع کمی از حاصلخیزی خاک دارد.

گلدهی و میوه

گل ها قبل از باز شده به صورت خوشه ای در جایگه خود هستند و به صورت همزمان شکوفا می شوند. گلدهی یکبار در سال و به مدت حدودا 30 روز بعد از اردیبهشت ماه است. طی این مدت در محوطه کاشت باید نظافت اضافه انجام شود. میوه دهی یکبار در سال و به مدت 30 روز از اواسط مرداد شروع می شود.

منشأ اولیه درخت اوکالیپتوس جنگل های طبیعی استرالیا و اقیانوسیه می باشد و دارای انواع و اقسام متعددی است. درخت اکالیپتوس در شمار درختان سریع الرشد محسوب می شود در حدود ۲۰۰ سال است که در کشورهایی غیر از استرالیا که رویشگاه طبیعی آن است، کشت می شوند. اکالیپتوس ها به صورت گسترده در نواحی گرمسیری، نیمه گرمسیری و معتدل دنیا کشت شدند، این گیاه دارای ارزش دارویی می باشد و بیشتر در استانهای جنوبی می روید. برگ اوکالیپتوس( اکالیپتوس) خاصیت درمانی و ضدعفونی کننده قوی دارد. از برگ آن اسانسی تهیه می شود که مصارف درمانی فراوانی دارد، از اسانس اکالیپتوس بیشتر برای ضدعفونی کردن مجاری تنفسی و رفع خستگی استفاده می شود. برگ تازه این درخت در حدود 5 درصد اسانس، یک ماده تلخ و کمی تانن و در ضمن اندکی هم مواد صمغی دارد. از برگ و اسانس این گیاه به صورت بخور برای ضدعفونی کردن فضای اتاق ها و ساختمان ها استفاده ی زیادی می شود. اکالیپتوس شهرت زیادی برای مقابله با سرماخوردگی و سینوزیت دارد. به خاطر اینکه این گیاه دارای خواص ضد ویروسی و ضدباکتریایی می‌باشد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. این گیاه همچنین تسکین دهنده عفونت های ادراری، کاهنده استرس و اضطراب، تصویه کننده هوا (خاصیت ضد میکروبی)، دفع کننده حشرات، درمان کننده شوره سر، درمان کننده سرفه و برونشیت، تسکین دهنده درد مفاصل است. مصرف بیش از حد اکالیپتوس ممکن است باعث ورم معده و روده و سردرد، ورم کلیه، پیدایش خون در ادرار و پایین آمدن فشار خون شود. همچنین مصرف خیلی زیاد اکالیپتوس موجب فلج دستگاه تنفسی، خفگی و مرگ می‌شود. بهتر است در مصرف این گیاهان دقت کنید.

اکالیپتوس درختی بلند با عادت رشد مستقیم است. برگ های این گیاه نیزه ای شکل تا نیزه ای پهن، به رنگ سبز تیره و شفاف است. طول برگ ها 10 تا 16 سانتی متر و عرض آنها 2 تا 3 سانتی متر است. آرایش برگ های این گیاه بر روی شاخه ها بصورت متناوب می باشد. گل های سفید رنگی این گیاه بسیار کوچک و دارای 5 تا 8 میلی متر طول و 4 تا 7 میلی متر عرض می باشند. اکالیپتوس ها کاربرد تجاری و اقتصادی دارند. امروزه به صورت عمده به عنوان منبع تولید چوب کاغذسازی، هیزم، ذغال چوب، تیرهای تونلی، تخته خرده چوب، پوشال کولر و اسانس های روغنی کاشته می شوند همچنین به عنوان یکی از منابع عمده جهانی مولد فیبر جهت ساخت کاغذ سفید کرافت و در نهایت، تولید کاغذ چاپ و تحریر با کیفیت عالی شناخته شده اند. تکثیر اکالیپتوس از طریق بذر و اندام های رویشی (قلمه و پیوند زدن) انجام می گیرد. برای تکثیر از طریق بذر پس از بدست آوردن بذر مناسب که معمولاً یکی از کارهای اساسی در امر بذرگیری از درخت اکالیپتوس، شناخت درخت مادر می باشد. آنرا در زمینی می کارند که دارای خاک نرم و نسبتاً مرطوب همراه با نور باشد. ازدیاد از طریق اندام های رویشی اهمیت خاصی در توسعه و انتشار پایه های مرغوب دارد. بدین وسیله می توان صفاتی با کیفیتی خاص را که در بعضی پایه ها ایجاد شده حفظ نمود و توسعه داد لیکن ازدیاد رویشی در اکالیپتوس بسیار مشکل است.

قیمت و خرید نهال اکالیپتوس

یکی از محصولات نهالستان سبزینه ، نهال اکالیپتوس یکساله و دوساله در اندازه های مختلف است. قیمت نهال اکالیپتوس بر اساس تعداد به شرح زیر می باشد. برای خرید نهال اکالیپتوس با ما تماس بگیرید.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “اکالیپتوس”