انجیر معابد

50,000 تومان

انجیر معابد

انجير معابد از نظر تقدس و قدمت در سراسر جهان بي­رقيب است. بودائيست­ها اعتقاد دارند كه شاهزاده “هارتا” با نشتن در زير اين درخت روشن فكر شده و از آن زمان به بعد يك بودا شده است. به همين دليل اين درخت، به اعتقاد بودائسيت ها درختی مقدس به شمار مي­ رود. انجير معابد به عنوان گياهي زينتي در خيابان­ها و يا كنار جاده­ ها كاشته مي­ شود. اندكي استفاده­ دارويي و اقتصادي دارد. عصاره پوست درخت به عنوان دهان شويه براي كم كردن دندان درد يا قوي سازي لثه و نيز براي درمان اسهال، اسهال خوني، سوزاك و زخم معده كاربرد دارد. برگ­ها و شاخه­ هاي جوان مسهل بوده و در درمان بيماري­هاي پوستي به كار مي­روند. انجیر معابد و بنگالی بصورت درختاني با ارتفاع تا 30 متر هم ديده شده­ اند كه اين درختان بسيار پر شاخ و برگ و پرسايه هستند. برگ­هاي آنها كامل شفاف و چرمي و شكننده مي­باشند. اين درختان در اراضي حاصلخيز يا زهكشي مناسب رشد نموده و در مناطق مرطوب ريشه­ هاي هوايي بسيار قطوري توليد مي­كنند كه به طرف زمين آويزان مي­گردند.اين درختان داراي يك تنه اصلي هستند كه از ارتفاع 2 متري و بستگي به هرس و فرم دهي آنان تشكيل تاج مي­ دهند و شاخه­ های فرعي توليد مي ­كنند كه سايه­ انداز بسيار مناسبي را ايجاد نموده و در پارك­ها و ميادين بصورت تك درخت جلوه زيبايي را ايجاد مي­كند. مقاومت اين درختان به شوري و خشكي كم بوده ولي در مقابل آفات و امراض و وزش باد مقاومت زيادي دارند. در سال يك خزان سريع يك ماهه داشته و مجددا برگ هایش سبز مي­گردند. انجير معابد و بنگالي مخصوص مناطق حاره­ اي و گرم است. به سرما حساس بوده و تا دمای حداقل ۵ درجه سانتی گراد را تحمل می­کند. این گیاه جهت رشد مناسب به هوای کاملاً آفتابی یا نیمه آفتابی و خاک حاصلخیز و دارای زهکشی قوی نیاز دارد. به دلیل کند رشد بودن، اصلاً نیازی به هرس سالیانه ندارد و بهتر است به حالت آزاد و به فرم طبیعی رشد کند. یکی از ویژگی ها انجیر معابد و انجیر بنگال رشد میوه بر روی ساقه است. سیستم ریشه درخت گسترده بوده و نیاز به حجم گسترده ای از خاک دارد. تراک شاخ و برگ آن خوب و پر پشت بوده و سایه زیادی تولید می کند.

پس از کاشت باید به صورت مرتب آبیاری شود. اما پس از استقرار مقاومت آن به کم آبی بیشتر می شود. نسبت به شوری مقاومت متوسط دارد. مقاومت خیلی زیاد در برابر باد، آفات و امراض دارد. توقع خاصلخیزی خاک کم تا متوسط است. به گرما بسیار مقاوم اما در برابر دمای کمتر از صفر بسیار حساس و آسیب پذیر است. خزان در حدود 10 الی 15 روز بوده و در هفته دوم و سوم فروردین صورت میگیرد. خزان و رویش برگ های جدید همزمان رخ می دهد. البته در طول سال برگ ریزی دارد اما این خزان بسیار گسترده بوده و تقریبا تمام برگ های درخت ریزش می کنند. انجیر معابد در مناطق گرم رشد بسیار خوبی دارد.

این درخت برای کاشت در پارک های شهری- جنگلی ، کمربند سبز و موسسات عمومی مناسب است اما برای کاشت در کنار خیابان، وسط بلوار، منازل و میادین توصیه نمی شود. زیرا به دلیل دارا بودن ریشه گسترده امکان وارد آمدن خسارت به ساختمان و دیوارها وجود دارد. علاوه براین به دلیل سایه بسیار زیاد امکان کاشت سایر بوته ها و گل های زینتی در نزدیکی آن وجود ندارد.

گلدهی و میوه

دوره گلدهی یکبار در سال و به مدت 30 روز است که بعد از طی شدن دوران خزان در فروردین و اردیبهشت گلدهی آغاز می شود. در طی این دوران نیازی به نظافت اضافی برای محوطه کاشت نمی باشد. میوه دهی به مدت 40 تا 50 روز از اواخر خرداد تا مرداد طول میکشد و به دلیل ریزش میوه محوطه باید نظافت شود. نظافت انجیر معابد کمتر از انجیر بنگال است.

انجیر معابد به لور و انجیر هندی نیز معروف است، یکی از بلندترین درختان جنگل های بارانی است و چرخه زندگی غیر معمولی دارد. دانه های انجیر معابد توسط پرندگان بلعیده شده و از طریق فضله پرندگان بر روی درختان دیگه سقوط میکند. و وقتی جوانه زدند، ریشه های خود را به سمت زمین می فرستد، در نتیجه شاخه های گیاه تنه درخت میزبان را در برگرفته و به تدریج آن درخت را در بر گرفته و سپس درخت انجیر معابد بر روی پای خود می‌ایستد. این درخت در مناطق گرمسیری ایران هم رشد می‌کند و هم اکنون جزو پوشش گیاهی جزایر خلیج فارس است.

خرید فروش انجیر معابد

یکی از محصولات نهالستان سبزینه نهال انجیر معابد است. قیمت نهال انجیر معابد بر اساس تعداد به شرح زیر می باشد. لطفا قبل از خرید نهال انجیر معابد با ما تماس بگیرید. برای مشاهده فیلم درخت انجیر معابد و نهال انجیر معابد کلیک کنید.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “انجیر معابد”