ابریشم هندی

50,000 تومان

درخت برهان

یکی از محصولات نهالستان سبزینه نهال ابریشم هندی یا برهان است. قیمت نهال برهان بر اساس تعداد به شرح زیر می باشد. لطفا قبل از خرید نهال برهان با ما تماس بگیرید.

برهان یا ابریشم هندی یا Albizzia  lebbek نام آن در عراق برهام است و در بعضي نقاط جنوب ابريشم ناميده مي شود، درختی همیشه سبز با پوشش گسترده  و چتری به ارتفاع بیش از 12 متر می‌باشد. پوست تنه درخت غالبا شكاف دار و به رنگ خاكستری تیره می‌باشد. برگهای آن ریز و سبز هستند، بدون خار است و کرک ندارد، گلهای برهان به رنگ های سفید و سرخ هستند و میوه هایش در غلاف و بدون کرک می باشند. خوشه‌های گل به صورت فرچه­ ای شكل با گل‌های كرم رنگ یا مایل به سفید و بسیار معطر هستند و در اواخر زمستان و اوایل بهار ظاهر می‌شوند. غلاف میوه به طول ۱۵ – ۳۰ و به عرض 5 سانتیمتر، نازك و به رنگ زرد كاهی كم رنگ می‌باشد. این درخت علاوه بر نواحی جنوبی ایران، در نواحی گرم و مرطوب جهان به فراوانی كاشته می‌شود. درخت برهان در سواحل جنوبی كشور به عنوان یك درخت سایه دار و زینتی كاشته می شود. با توجه به ارتفاع زیاد و قطر تاج گسترده آن، بهتر است در زیر یا نزدیكی تیرهای برق كاشته نشود. با توجه به رشد قطری زیاد ریشه‌های این درخت بهتر است قبل از كاشت، تدابیر لازم اندیشیده شود زیرا ممکن است باعث خرابی سنگ فرش پیاده رو‌ها شود. به طور كلی كاشت این درخت در وسط بلوارهای باریک توصیه نمی‌شود و بهتر است از آن به عنوان یك درخت سایه­ دار در پارك­های جنگلی استفاده شود. به سرما حساس بوده و دمای حداقل  ۵ تا ۷ درجه سانتی­گراد را تحمل می‌كند. خوردن گلهای برهان، جوش و آکنه را از بین می برد. برای درمان شبکوری، خوردن برگ برهان توصیه شده است. تنه برهان معمولا به صورت یک ساقه اصلی دیده می شود اما بعد از ارتفاع 2 الی 3 متری تشکیل تاج می دهد. البته ممکن است ساقه اصلی از همان نزدیکی سطح خاک منشعب شده و تشکیل چند ساقه هم قطر و هم اندازه را بدهد که بعدا این ساقه ها هرکدام تشکیل تاجی را داده و از اجتماع آنها تاج گسترده ای به وجود می آید. در صورت کاشت برهان زنده بوده این درخت را مشاهده خواهید کرد. در تابستان و ساعات اوج گرما، برگهای برهان از دو طرف به یکدیگر چسبیده و سطح تماس با نور خورشید را کاهش می دهد. اما به محض کاهش درجه حرارت و برگها باز می شوند.

برهان سطح سایه دهی خوبی دارد. برای مثال درختان 15 ساله برهان دارای سایه ای در حدود 15 الی 25 متر مربع و درختان 30 ساله سطح سایه ای در حدود 75الی 100 متر مربع دارند. تراکم شاخ و برگ آن بعد از دوران خزان  و در طی دوره گلدهی ( یعنی بعد از اردیبهشت) در حد عالی می باشد.  برهان مقاومت متوسطی در برابر کم آبی و شوری آب دارد. در برابر آفاتی مانند کک و کنه نباتی مقاومت کمی دارد اما در برابر امراض و همچنین باد مقاومت زیادی دارد. برهان را باید در خاک های حاصلخیز کشت نمود. خزان کامل درخت از اسفند شروع شده و تا اوایل اردیبهشت ادامه دارد و طی این مدت برگ ریزی زیادی رخ می دهد و محیط کاشت باید دائما نظافت شود. برهان برای کاشت در کنار خیابانها، وسط بلوارها، میادین و منازل مناسب نبوده اما برای کاشت در پارک های جنگلی- شهری و کمربند سبز مناسب می باشد.

گل دهی و میوه

گلهای برهان زیبا، معطر و به صورت کاپیتول و یا خوشه ای هستند. دوره گلدهی یکبار در سال و به مدت حدود 30 روز می باشد. اما گونه هایی نیز هستند که تا اواخر مرداد گل می دهند. گلدهی معمولا از اردیبهشت شروع می شود و طی مدت گل دهی محوطه کاشت برهان به نظافت بسیار زیادی نیاز دارد. میوه در نیام و پس از رسیدن زرد می باشد. دوره میوه دهی پاییز می باشد و میوه ها می توانندتا گلدهی سال بعد روی درخت باقی بمانند و همزمان با گلدهی میوه ها بر روی درخت مشاهده شده است که از زیبایی این درخت می کاهد و منظره ای نازیبا بوجود می آورد. در طی دوران میوه دهی محوطه کاشت برهان به نظافت زیادی نیاز دارد. معمولا در طی بهار به دلیل تغییرات شدید وضعیت هوا و وزش بادها، این میوه ها جدا می شوند.

سیستم ریشه برهان کم عمق و گسترده است، و به همین دلیل برای نگهداری خاک و مبارزه با فرسایش خاک مناسب است. گل آذین ها کمی بعد از ظهور برگ های جدید ظاهر می شوند. گل های خوشبوی آن دارای پرچم های بیشماری است. میوه به صورت غلاف یا نیام بوده و پس از خشک شدن شکننده می باشد. غلاف های ناشکوفای ابریشم هندی حتی با ظهور گل های جدید روی درخت می مانند. بذرهای ابریشم سخت و قهوه ای رنگ هستند. در برخی نواحی جهان از بذرهای آن برای تهیه لوازم آرایشی استفاده می شود.

شرایط مناسب برای رشد و نمو برهان

این درخت خاک های حاصلخیز با زهکشی خوب را ترجیح می دهد، ولی می تواند در خاکهای فقیر نیز رشد کند. در خاک های رسی سنگین با زهکشی ناکافی با مشکل مواجه می شود. دامنه وسیعی از واکنش خاک را می تواند تحمل کند. اجتماعات قوی میکوریزا با ریشه های برهان، قابلیت جذب فسفر را بالابرده است، به طوری که با افزودن کود فسفره به خاک، درخت واکنش خاصی نشان نمی دهد. بنابراین نیازی به کود فسفری ندارد.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “ابریشم هندی”