شیشه شور

50,000 تومان

شیشه شور

این گیاه بخاطر فرم گلهایش که شبیه شیشه شور است به این نام مشهور شده است. نام انگلیسی شیشه شور ترجمه فارسی آن است و به آن Bottle brush tree  می گویند. شیشه شور از تیره بیدهاست( Myrtaceae). شیشه شور درخت زیبایی است منشا آن استرالیاست و در فضای سبز به عنوان تک درخت و یا ردیفی و در حاشیه باغ ها کاشته می شود. شیشه شور تا 5 متر و گاهی کمی بیشتر هم رشد می کند.

درختانی با شاخه های آویزان و برگهای کوچک و باریک است که معمولا از 2 متری تاج زیبایی تشکیل می دهد. شاخه های آویزان نمای زیبایی به درخت می دهد. این زیبایی در فصل گلدهی بیشتر می شود. تراکم شاخ و برگ نسبتا خوبی دارد و سایه دهی آن خوب است. مقاومت متوسطی در برابر شوری و کم آبی دارد. در بابر آفات و امراض  و باد مقاومت زیادی دارد و بهتر است در خاک های غنی کاشته شود.

در مناطقی که دما حداقل به هفت درجه سانتیگراد  برسد می توان شیشه شور را در فضای باز کاشت. این گیاه به خشکی و گرما و بادهای داغ بشدت مقاوم است. فرم و رنگ گل های شیشه شور بسیار زیباست،  نحوه رشد درخت حالت آبشاری دارد و شبیه به بید مجنون ست. گلهای شیشه شور خوشه ای هستند. گلها از پایین به سمت نوک خوشه به مرور شکوفا می شوند. تدریجی باز شدن گلها باعث می شود که گیاه مدت زیادی آراسته به گل باشد. بعد از اتمام گلدهی، بر روی خوشه گل و جای گلها کپسول های حاوی بذر که در واقع میوه شیشه شور هستند تشکیل می شود. اگر این شاخه ها هرس نشوند روی ساقه می ماند و در فصل جدید ادامه همین شاخه رشد میکنه و گل می دهند و باعث بدشکلی درخت می شوند. موقع شکوفایی گل، زنبور عسل جذب این گیاه می شود، گل های شیشه شور گلبرگ ندارند ولی پرچمهای قرمز، بلند و چشم نوازی دارند.

شیشه­ شور گیاهی همیشه­ سبز بوده و به صورت درختچه ­ای مرتفع یا درختی کوچک با ارتفاع یک و نیم تا ۶ متر دیده می‌شود. پوست شاخه­ های جوانش خاکستری رنگ و ترک ­بردارنده است. شاخه­ های باریک و بلند درخت، با گذر زمان حالت مجنون به درخت می­ دهد. گیاه در حالت طبیعی تمایل به رشد چندشاخه­ ای دارد اما می­ توان آن را با هرس بصورت یک­ تنه وادار به رشد کرد. اصلی ترین زمان گلدهی از اوایل تا اواخر بهار است،اما جوانه زنی و گل افشانی مختصری هم در فصل پاییز دارد. این بوته های زیبا در جاهای کاملا آفتابگیر گل زیادی گل می دهند.

شیشه شورها، هنگام ظاهر کردن گلهای خود، شهدنباتی زیادی هم تولید می کنند و این شهد باعث جلب پرندگان شهدخوار و حشرات ازجمله زنبور عسل به داخل باغ می گردد. گلهای آن به رنگ قرمز روشن اند، اما رنگ های زرد میخکی، کرم، شرابی نیز دارند. بنابراین برای هر نوع سلیقه ای یا متناسب با هر باغی احتمالا می توان گونه ای از این گیاه را پیدا کرد. انواع پاکوتاه شیشه شور را می توان درون ظرفها یا گلدانها پرورش داد. این گیاه خیلی زود به گل می نشیند و بعد از ۵ سال بالغ می شود اگر شرایط زندگی آن مساعد باشد، عمر گیاه زیاد است.

برگهای شیشه شور دارای رنگ سبز روشن، کامل، متناوب، بدون دمبرگ، بصورت خطی-سرنیزه­ای تا خطی، دارای رأس نوک ­تیز و قاعده­ای باریک، محکم و به طول ۴-۷ سانتی­متر و با عرض ۴/۰-۸/۰ سانتی­متر دیده می ­شود. هنگام رسیدن بدون کرک و یا با کرک های بلند است. گل­ها، تقریباً بدون دمگل، نر ماده، در گل­ آذین سنبله­ ای قرار دارد. محور سنبله و قسمتی از ساقه در زیر آن پوشیده از کرکهای سفید است که تا بالای سنبله رشد می­کند. دارای پرچم­ های متعدد و بسیار بلندتر از گلبرگ­ها با میله‌های پرچم قرمزخونی­ روشن که تا فاصله­ کمی از قاعده بهم­ پیوسته و به یک حلقه­ کوتاه در انتهای قاعده متصل هستند. نخی شکل و با رنگ قرمز خونی تقریباً هم­ اندازه میله­ های پرچم دیده می­ شود. گلبرگ­های شیشه شور پنج ­تایی، بسیار کوچک و غیرمشخص است. در سطح پشتی کرکدار و دارای رنگ سبز مایل به زرد با نقاط شفاف می­باشد. تخمدان ۳ یا ۴ حجره­ای و دارای تخمک ­های متعدد در هر حجره می­باشد. کاسه گل در حالت میوه خیلی چوبی شده و بدون پایک است. میوه­ ها فاصله­ دار بوده و در حالت رسیده توی هم رفته و بدون فضای خالی نمی­باشد. میوه ­ها همواره روی درخت باقی می­ماند و درصورتی که جدا نشوند باعث بدریختی شیشه شور می شوند. پس از گل دهی و تبدیل به میوه بهتر است همراه با شاخه های خشک هرس شوند. اگر مایل به هرس هستید، این کار را هر چه زودتر بعد از تمام شدن گلها باید انجام داد، زیرا شاخه های نو از انتهای گلها می رویند. برش قسمتی از شاخه ها کمک میکند که بوته متراکم تر شود. همچنین قسمت های لاغر و دوکی و چوب های پیر را می توانید کاملا قطع کنید تا بوته احیا شود، اما همه ی برگهای سبز تازه را قطع نکنید.

شرایط مناسب برای رشد و نمو شیشه شور

بیشتر شیشه شورها یخبندان های سبک را تحمل میکنند ولی در اولین زمستان باید از یخبندان یا سرمای زیاد حفاظت شوند. شیشه­ شور برای رشد، نیاز به آفتاب کامل دارد. آب و هوای معتدل برای رشد این گیاه بسیار مناسب است و دمای کمتر از ۲۰ درجه فارنهایت ( 6- درجه سانتیگراد ) بعث توقف رشد و آسیب دیدن شیشه شور خواهد شد. در انواع خاکهای رسی، لومی، شنی، خاکهایی با خاصیت قلیایی کم، خاکهای اسیدی که مرطوب بوده و زهکش خوبی داشته باشند رشد خوبی خواهند داشت. در خاکهای قلیایی شدید امکان ایجاد کلروز در برگها وجود دارد. به نمکهای معلق موجود در هوا مقاومت متوسطی نشان می­دهد. هرچند مقاومت به خشکی در این گیاه بالاست ولی بهترین شرایط برای گلدهی و رشد در خاکهای مرطوب و با مواد غذایی کافی صورت می ­گیرد. دارای ریشه­ های سطحی است و زهکش خوب در خاک باعث رشد خوب ریشه­ های شیشه شور خواهد شد. به­ نظر می­رسد با توجه به شاخه­ های نازک آن، در نواحی که دارای بادهای شدید می باشند، مناسب نباشد، ولی شاخ ه­های باریک و بلند و محکم آن مشکل خاصی را در این مناطق نخواهد داشت. انجام هرس برای توسعه و رشد شاخه­ های قوی و زیبا سازی آن برای جدا کردن میوه ها لازم است. از طرفی هرس شاخه­ های مجنون پایین درختچه نیز می‌تواند سایه­ بان مناسبی برای انسانها و پارکینگی برای ماشینها نیز به وجود آورد.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “شیشه شور”