کهور

40,000 تومان

کهور

کهور به صورت درخت و درختچه دیده می شود. بدون کرک است با تیغهای مخصوص یا بدون تیغ هستند. پوست در هنگامی که درخت جوان است، صاف ولی بعد از اینکه سن درخت بالا رفت، پوست ضخیم، قطور، کلفت و شکافدار می شود. برگها شانه ای و کوچک و ارتفاع نهایی این درخت، به 8 تا 10 متر می رسد. که در اهواز تا ارتفاع 8 متر دیده می شود. سیستم ریشه ای عمیق با پراکندگی خوب در سطح است. ریشه، قطور و ضخیم و تا عمق 3 متری بسته به عمق آب های زیر زمینی نفوذ می کند. ضخامت بعضی از این ریشه ها در قسمت سطحی خاک حتی به 5 تا 10 سانتی متر می رسد. این سیستم ریشه ای دارای قدرت زیادی در جذب آب می باشد. بطور کلی ریشه عمیق، گسترده و در حالت افقی تا شعاع چند متری کسترش می یابد و از نظر جذب آب قوی و قدرتمند می باشد به گونه ای که پس از یکسال نگهداری نهاها به حال خود رها می شوند. می توان کهور را بدون هرس باقی گذاشت تا بصورت متراکم و درختچه ای باقی بماند ولی معمولا آن را هرس می کنند که کهور تا ارتفاع خاصی رشد کرده و بعد تشکیل تاج دهد.

این گیاه با توجه به سن و در صورتی که بطور اصولی هرس شود دارای سطح سایه دهی نسبتا خوبی می باشد. تراکم شاخ و برگ در صورت هرس صحیح بسیار خوب می باشد کهور به کم آبی و شوری آب مقاومت زیادی دارد و لذابرای بیایبان زدایی گزینه مناسبی می باشد. در مقابل آفات و امراض مقاومت خیلی زیادی دارد. ساقه اصلی در برابر باد مقاومت خوبی ندارد اما مقاومت شاخه ها متغیر می باشد. برخی مقاومت کم دارند و برخی نسبتا زیاد. کهور از خاک انتظار حاصلخیزی کم تا  متوسط دارد.

در برابر باد ساقه اصلی مقاومت خوبی ندارد و مقاومت شاخه ها کم تا نسبتا زیاد است. توقع آن در رابطه با حاصلخیزی خاک کم تا متوسط می باشد. گل ها به رنگ سبز مایل به زرد، با آرایش شاتون آویزان، دوره گلدهی دوبار در سال: بار اول گلدهی بهار از اول فروردین ( بسته به اتمام فصل سرما) به مدت سی تا چهل روز، بار دوم گلدهی پاییزه از نیمه مهرماه به بعد و به مدت سی تا چهل روز است. در طی این دوره به مقدار کمی نظافت محوطه کاشت نیاز است. میوه دهی دوبار در سال می باشد. بار اول از اواخر خرداد ماه به مدت تقریبا 30 روز و بار دوم از آذرماه به بعد به مدت 30 الی 40 روز که طی این مدت به علت ریزش زیاد نیام ها میوه های نخودی مانند، به مقدار زیادی به نظافت محوط نیاز است. خزان کهور به میزان 80 درصد دیده می شود و تقریبا عاری از برگ می شود. این دوره که مدت آن حدود 30 تا 40 روز از اوایل فروردین به طول می کشد و در این مدت نیاز نسبتا کمی تا زیادی به نظافت محوطه کاشت کهور می باشد.

این درخت مخصوص نواحی گرمسیر جنوبی کشور می باشد. و در شهر های خوزستان به وفور یافت می شود.  کهور برای پارکهای شهری وسط بلوارها و میدان ها مناسب نیست اما برای کنار خیابان در صورتی که خاک بد باشد و دارای مساله زهکشی باشد می توان آنرا توصیه کرد. برای احداث پارکها ی جنگلی و کمربند سبز قابل توصیه می باشد. کهور توسط بذر تکثیر می شود. بذر کهور را در بهمن تا اسفند کاشته و حتی فروردین در کیسه پلاستیکی، گلدان و یا خزانه می کارند. و بعد از یکسال آنرا به محل اصلی منتقل می کنند. در یکسال اول کاشت نیاز به مراقبت دارد. چوب کهور برای سوخت مناسب است و با توجه به ویژگی هایی که دارد برای بیابانزدایی گزینه مناسبی می باشد. به منظور بیابان زدایی نهال کهور را کاشته و به مدت یکسال از آن مراقبت نموده و آن را آبیاری می کنند. با توجه به سیستم ریشه کهور، پس از این مدت می توان آن را به حال خود رها نمود. با استفاده از این گیاه می توان سطح بیابان ها را کاهش داده و به تثبیت خاک و کاهش گردغبار ناشی از بیابانها کمک نمود.

نهالستان سبزینه آماده همکاری با سازمان محیط زیست و سازمان جنگلها و مراتع جهت تولید انبوه کهور پاکستانی و ایرانی می باشد. برای خرید نهال کهور و اطلاع از قیمت نهال کهور با نهالستان سبزینه تماس بگیرید.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کهور”