کاج

50,000 تومان

کاج

کاج درختی است با انشعابات فراوان، برگ ها پایا، به صورت 2 تا 5 عددی در یک غلاف فلس مانن قرار دارند. پوست درخت خاکستری متمایل به سبز، صاف و یا ناصاف و بعد به تدریج پوسته پوسته می شود. رویش این نوع کاج بسیار کند است و زندگی آن تقریبا طولانی است. ارتفاع آن معمولا 12 تا 20 متر نیز می رسد. نمونه های قدیمی و تنومند و بزرگ کاج اغلب در کنار آب با زهکشی طبیعی دیده می شود. این درختان بعد از بریدن جوانه نمی زنند. شاخه های اصلی به صورت راست و بدون انشعاب رشد کرده و بعد از طی ارتفاع خاصی بسته به سن درخت شاخه های فرعی عمود بر تنه اصلی رشد کرده و تشکیل تاج درخت را می دهند. درخت سطح سایه دهی نسبتا خوبی دارد. مثلا درختان 5 ساله 9 مترمربع و درختان 10 تا 12 ساله 15 متر مربع و درختان 30 ساله 15 تا 35 متر مربع سطح سایه دهی دارند. تراکم شاخ و برگ نسبتا خوب و پرسایه می باشد.

مقاومت کاج نسبت به کم آبی و شوری پس از انتقال کم و نسبت به آفات و امراض نسبتازیاد و مقاومت آن در برابر باد زیاد و توقع آن در رابطه با حاصلخیزی خاک زیاد می باشد.

مخروط نر و ماده از هم جدا می باشند. دوره گلدهی 30 تا 45 روز از نیمه دوم اسفند به بعد شروع می شود و در طی این دوره به میزان کمی به نظافت محوطه نیاز است. در دوره گلدهی، گلها حساسیتی ایجاد نمی کنند دوره میوه دهی یکبار در سال و به مدت 30 تا 40 روز میوه ها در اواخر پاییز کاملا می رسند. در این دوره به میزان خیلی کمی به نظافت محوطه نیاز می باشد. کاج درخت همیشه سبز بوده و خزان ندارد. بیشتر در مناطق معتدل و سرد می رویند. کاج برای کاشت در کنار خیابانها، وسط بلوارها، پارکهای جنگلی و میدانها و منازل مناسب نیست ولی برای پارکهای شهری در صورت زهکشی مناسب می باشد.

تکثیر

بسادگی توسط بذر تکثیر می شود. بذرها را در خزانه کاشته و بعد از یکسال می توان آنها را به کیسه منتقل نمود تا در موقع مناسب و بعد از رشد کافی به زمین اصلی منتقل شود. البته می توان آنرا بعد از یکسال به همان زمین اصلی منتقل نمود. زمان کاشت در خزانه بهمن و اسفند و زمان انتقال نیز بهمن و اسفند 3 سال بعد می باشد. تکثیر ویژه آن بدین شکل است:

1-کاشت بذر بسیاری از گونه ها پس از جمع آوری از گیاه مادر در گلخانه یا شاسی سرد یا در یک بستر خوب تهیه شده و در هوای آزاد و در بعضی نیز باید با اسید سولفوریک تیمار داده شوند.

2- گرفتن قلمه از شاخه های جانبی درختان جوان

3- پیوند جانبی زیر پوستی

پوست کاج سرشار از تانن است که در دباغی مصرف می شود. چوب کاج در نجاری، منبت کاری، اسباب بازی بچه ها ، مجسمه سازی، در چوب بست و پایه های جنوبی در آب به علت مقاومت آن بکار می رود.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کاج”