نخل پالم

150,000 تومان

نخل پالم

نخل پالم عضو خانواده ی آریکاسه و نوعی نخل است. گونه ای درختی است. تنه راست ، قهوه ای رنگ و پوشده از بخش های کرک دار است. تنه از بقایای برگ هایی که می افتند ایجاد می گردد. رشد بسیار آرامی دارد و برگ های آن حالت بادبزن را دارند به همین خاطر به این نام معروف شده است و به آن نخل بادبزنی نیز می گویند. نخل پالم به صورت درختانی بلند و همیشه سبز ارتفاع انها10 تا 15 متر، برگ ها ساده ، پنجه ای و نیم پنجه ای و بادبزنی و پنجه ای و بریده تا نصف و پاجوش تولید نمی کنند. ریشه آن تقریبا شبیه ریشه نخل خرما است . گیاه مواظبت زیادی لازم دارد و با افزایش سن بایستی برگ ها هرس شوند ، زیرا با افزایش سن ، برگهای پایینی خشک می شوند. برگ ها پنجه ای شکل و بزرگ هستند و شبیه به بادبزن به نظر می رسند. گل های نر و ماده بر روی گیاه هان جدا از هم قرار می گیرند، به عبارتی این گیاه دو پایه است. گل آذین این گیاه زرد است و در پایان تابستان میوه های مستطیلی شکل و آبی تیره و آبدار بر روی این گل آذین ایجاد می شوند. این درخت به صورت یک ساقه اصلی و راست رشد می کند و فاقد ساقه یا شاخه های فرعی می باشد. این گیاه مقاومت بالایی نسبت به خشکی دارد. این گیاه حتی سرما را نیز به خوبی تحمل می کند. گیاهان مسن تر نسبت به گیاهان جوان تحمل بالاتری نسبت به سرما دارند. جدا نمودن برگ های فرسوده و پیر می تواند به زیبایی و رشد بهتر این گیاه کمک کند. ریشه ها گوشتی و ضخیم هستند و گل های آن بسیار معطر است.

سطح دهی و تراکم شاخ و برگ
نخل زینتی در طی چند سال اول رشد خود حداکثر فضا را اشغال می کند ، اما بالا رفتن سن درخت و افزایش ارتفاع ، این فضا کاهش می یابد . درختان مسن از نظر سایه دهی اهمیتی نداشته و می توان درختان و درختچه های زینتی دیگری را به صورت ترکیبی با انها کاشت . به طور کلی سایه آن سطح بسیار کمی را می پوشاند .

مقاومت ها
مقاومت آن نسبت به شوری و کم آبی نسبتا زیاد ولی تا مدتی بعد از انتقال گیاه نباید از نظر اب در مضیقه قرار بگیرد . مقاومت به افات و امراض زیاد و در برابر باد بسیار مقاوم می باشد . توقع آن در رابطه با حاصلخیزی خاک کم است .

گل و گلدهی
ارایش گل به صورت رژیم کشیده شده نزدیک مرکز تاج بالا تنه و خشک دیده می شود 0 دوره گلدهی یکبار در سال و از اواخر اردیبهشت تا اواسط خرداد است 0 در طی این مدت به نظافت محوطه نیازی نمی باشد.
میوه دهی حدودا 30 تا 40 روز و در اواخر تابستان است و در جلب حشرات و افات نقشی ندارد. درختی همیشه سبز و بدون خزان می باشد و مخصوص نواحی گرم و حاره ای می باشد.

طبقه بندی بر اساس فضای مناسب کاشت
از این گیاه می توان به عنوان یک درخت زینتی در باغ ها ، پیاده رو ها و به عنوان یک سایه انداز زیبا استفاده نمود. حتی می توان در محل های سرپوشیده نیز این گیاه را کشت داد. می توان در لابی ها ، کنار استخر و جکوزی های سرپوشیده نیز از این گیاه زینتی و بسیار زیبا استفاده نمود. کشت در کنار خیابانها در صورت وجود فضای کافی ، وسط بلوارها یا جزیره های عریض ، پارکهای شهری ، کمربند سبز و پارکهای جنگلی و منازل (بسته به سلیقه افراد ) همین طور در میادین ( میادین با وسعت زیاد ) مناسب می باشد

تکثیر
توسط بذر تشکیل می شود بذر را ابتدا در خزانه کاشته و بعد از یک سال به درون گلدون منتقل و بعد از 2 تا 3 سال رشد در گلدان به محل مورد نظر انتقال می دهند بذور مورد استفاده را بایستی قبل از اینکه خشک شوند بلافاصله بعد از برداشت کشت نمود زیرا این بذور قوه نامیه خود را به مدت کوتاهی حفظ می کنند این بذور به کفک ها حساس بوده و بایستی توسط یک قارچ کش گرد پاشی شوند می توان بذر ان را مستقیما درون زمین اصلی نیز کشت نمود از کشت تا انتقال 12 تا 24 ماه طول می کشد

مصارف
به عنوان قیم برای بعضی گیاهان پیچنده ای مانند پیچ اناری و پیچ امین الدوله گل کاغذی و شمشاد اهوازی مورد استفاده قرار می گیرد.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “نخل پالم”