ناترک

ناترک

ناترک درختچه های کوچک با برگهای یک درمیان و ساده . برگ بسیار سبز و در جوانی کمی چسبنده می باشد. و دارای ترشحاتی است به نام عسلک که زنبور عسل و مورچه و پروانه ها را به خود جلب می کند. این گیاه اگر به صورت منفرد کاشته شود و آزاد گذاشته شود بلند شده و به صورت درخت کوچک پرشاخ و برگ که از لحاظ گستردگی تاج می تواند تشکیل درختی کوچک با ساقه اصلی تا ارتفاع 20 الی 50 سانتیمتر و حتی بیشتر را بدهد و بعد از آن تشکیل تاج می دهد. در صورت متراکم کاشتن تشکیل درختچه هایی کوچک را می دهید. معمولا برای سایه دهی کاشته نمی شود. و تراکم شاخ و برگ بسته به نحوه هرس می تواند کم تا زیاد باشد. از طرفی در صورت متراکم کاشتن رشد آن محدود و بیشتر به صورت عمودی توسعه می یابد. مقاومت نسبت به کم آبی بعد از انتقال بعد از انتقال متوسط، نسبت به شور پس از انتقال حساس و نسبت به آفات مقاوم و در برابر باد مقاومت آن زیاد و توقع آن در رابطه با حاصلخیزی خاک کم است.

گلدهی یکبار در سال و به مدت 40 روز و از اواخر زمستان شروع می شود و طی این دوره به نظافت محوطه نیاز نیست. ناترک در برخی افراد باعث ایجاد حساسیت به صورت خارش پوستی و کهیر می شود اذا بهتر است در بیمارستانها و مهد کودک ها و پارکهای خصوصی کاشته نشود. نزدیک دبستانها و بیمارستانها و همینطور خیابانهای اطراف بیمارستان اگر به صورت تک بوته کاشته شود اشکالی ندارد ولی به صورت متراکم نباید کاشته شود.

میوه و بذر آن یکبار در سال حدود 40 تا 50 روز در خرداد می باشد. ناترک فاقد خزان بوده و همبشه سبز است. ولی به علت ریزش برگهای پیر به مقدار زیادی به نظافت محوطه نیاز است. ناترک در مناطق گرم می روید و برای کاشت در خیابانها به صورت پوششی و در حد فاصل بین درختان بزرگ و در پارکهای شهری و کمربند سبز و میدانها به صورت هرس شده به اشکال مختلف و به عنوان دکور به لحاظ شکل پذیر بودن و در بلوارها در صورتیکه هدف جلوگیری از انعکاس نور اتوموبیل ها مقابل باشد می تواند به صورت دیواره ای به ارتفاع معین معمولا کمتر از یکمتر از آن استفاده نمود.   البته در بلوارهایی که از نظر گل کاری و درختان زینتی کوتاه مورد نظر نباشند. در منازل می توان از آنها به عنوان دیواره سبز یا پرچین استفاده نمود. برای ساخت هزارتوی پیچ در پیچ مناسب می باشند.

تکثیر ناترک توسط بذر می باشد . بذرها را می توان در اوایل پاییز یا اواخر زمستان در زمین اصلی کاشت البته می توان بذر را در خزانه یا پلاستیک نیز کاشت. در صورتیکه در خزانه کاشته شود بعد از یکسال به زمین اصلی منتقل می شود. یا انکه دو ماه بعد از کاشت آنرا درون کیسه پلاستیکی قرار داده و در سال بعد به زمین اصلی منتقل نمود. در هنگامانتقال به مراقبت ویژه نیاز دارد. به هرس حساس بوده و به هنگام انتقال رطوبت نسبی محیط باید مساعد باشد.

ناترک بیشتر به عنوان حصار یا پرچین استفده می شود. در بعضی منازل آنرا بگونه ای هرس می کنند که تشکیل یک طاق نصرت بدهد با  قطع شاخه هایی در فواصل معین اشکال مختلف به هر حجمی را می توان به وجود آورد. بیشتر جنبه تزئینی داشته و به عنوان دیوار سبز در اطراف منازل و برای محدود کردن دید و حفظ حریم از دید بیگانگان کاربرد دارد.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “ناترک”