سرو شیراز

150,000 تومان

سرو شیراز

سروها گیاهانی هستند با برگ های پایا و فلسی شکل و پوشیده که به خوبی شاخه ها را می پوشانند. سروناز شیراز درختی است زینتی و به رنگ سبز تیره که در اغلب نقاط کشور کاشته می شود، برگ های فلسی و مثلثی شکل که کاملا شاخ ها رامی پوشانند. شاخه های آن به شکل مخروط و نوک تیز هستند. رنگ پوست سروناز شیرازی خاکستری مایل به قرمز، صاف یا شکاف دار است و ارتفاع آن تا بیست متر می رسد. در خوزستان درختانی تا ارتفاع دوازده متر  و با قطر ساقه حدود سی تا چهل سانتیمتر مشاهده شده است. اصل این گیاه از شرق است ولی در اروپا، جنوب شرق اروپا و در جنوب غربی آسیا پراکنده شده است. سروناز شیراز در مناطق گرمسیر و با زهکشی مناسب دارای رشد مطلوب و شکل ظاهری زیبایی خواهد بود. سروناز دارای انشعابات متعدد ست که با زاویه حاده نسبت به ساقه اصلی قرار می گیرند. شاخه های فرعی از همان نزدیک سطح خاک شروع به رویش می نمایند و شکل زیبا و منحصربه فرد سرو ناز شیراز را ایجاد می کنند. این درختان مخصوص مناطق معتدل می باشند، ولی توانسته اند خود را با شرایط آب و هوای  خوزستان تطابق داده و از رشد خوبی برخودار می باشند.

این درختان همیشه سبز و بدون خزان می باشند. سطح سایه دهی سروناز کم و تراکم شاخ وبرگ در آن بسیار زیاد وانبوه می باشد. مقاومت آن نسبت به کم آبی کم است و نسبت به شوری آب حساس است. نسبت به آفات و امراض مقاوم است و در مقابل باد مقومت کمی دارد، توقع آن در رابطه با حاصلخیزی خاک نسبتا زیاد و مقاومت آن در آب از نظر پوسیدگی بسیار خوب و قابل ملاحظه می باشد.

سروناز برای کاشت در کنار خیابان، بلوارها و میدانها توصیه نمی شود اما برای کاشتن در پارک های جنگلی، منازل و احداث کمربند سبز و پارک های شهری مناسب است.البته محل کاشت باید زهکشی خوبی داشته باشد. تکثیر سروناز توسط بذر صورت می گیرد. بذر را معمولا در خزانه نهاستان کاشته و پس از گذشت حدود یکسال، در بهمن یا اسفند، نهال سروناز شیراز آماده انتقال به محل دائمی کاشت می باشد. چوب سروناز بوی خوش و مطبوعی دارد. علاوه براین سخت و متراکم است و در نجاری ها مورد استفاده قرار می گیرد.

گلدهی و میوه

گل های سروناز شیراز به شکل مخروط است. مخروطهای نر کوچک و تخم مرغی اما مخروط های ماده بزرگ تر و کروی هستند. دوره ی گلدهی یک بار در سال به مدت سی تا چهل روز و در طی اسفند و فروردین صورت می گیرد. دراین دوره نیازی به نظافت محوطه نمی باشد. میوه دهی دراواخر پاییز می باشد. ریزش میوه ها در جلب حشرات نقشی ندارد و کمی نظافت محوطه کاشت سروناز مورد نیاز است.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سرو شیراز”