گل کاغذی

50,000 تومان

گل کاغذی

گل کاغذی حدودا دارای 14 گونه درختچه­ ای و بالاروندۀ گرمسیری می باشد و در بسیاری از نقاط گرمسیری و نیمه گرمسیر جهان کاشته می­ شود. در ایران می­ توان آن را در خوزستان و شمال کشور مشاهده کرد. دلیل زیبایی آن، گل­های رنگی هستند. در اینجا واژۀ گل واژه­ای عمومی است، زیرا که قسمت زیبای آن در واقع گل حقیقی نبوده و در حقیقت برگ­های تغییر شکل یافته­ای به نام براکته (Bract) هستند. گل کاغذی خاک حاصلخیز با زهکشی خوب و با واکنش اسیدی و مکان­های آفتابی را ترجیح می­ دهد. شدت نور بالا موجب گلدهی خوب گل­ کاغذی است. مکان ­های با نور کم و یا سایه مناسب پرورش این درختچه نیستند، به طوری که براکته ­ها در چنین مکان­هایی ریزش پیدا می­کنند. مکان­ های گرم و خشک با دماهای بالاتر از 38 درجه سانتیگراد را می­تواند تحمل کند، ولی در مکان­هایی که دمای حداقل شب 18 درجه و دمای روز بین 24 تا 35 درجه سلسیوس داشته باشند، گلدهی آن خوب خواهد بود. در مکان­هایی که خاک به طور دائمی مرطوب باشد، گلدهی آن با مشکل روبرو خواهد شد. در مقابل بادهای با سرعت بالا خسارت دیده و جهت ترمیم مجدد، زمانی نسبتاً طولانی نیاز دارد.  عادت رشدی و جلوه زیبای گل کاغذی، آن را برای طراحی بسیار مناسب کرده است. این درختچه می­تواند برای طراحی و تهیۀ پرچین (Hedge)، حصار و پوشش زمین شیب­دار مورد استفاده قرار گیرد. از گل کاغذی برای کنترل رشد علف­های هرز مناطق کوهستانی استفاده شده است. ارقام پاکوتاه آن پوشش زمین مناسبی را به وجود می آورند. گل کاغذی می­تواند به صورت یک درخت گل دهندۀ کوتاه تک تنه، در چمن و یا به صورت آبشار در سراشیبی­ ها پیرایش شود. گل­ کاغذی همچنین می­تواند در گلدان پرورش یابد. گل­ کاغذی خشکی را تحمل کرده و تا حد امکان آبیاری کم باید صورت گیرد. این درختچه به آبیاری مفرط پاسخ منفی نشان می ­دهد، ولی نباید اجازه داد که خشکی زیاد و طولانی شود. درختچه گل­ کاغذی به هرس پاسخ خوبی نشان می­ دهد و اگر به طور منظم هرس نشود انبوه شده و باعث بروز بیماری و حملۀ آفات می­ شود.

گیاهان این جنس پایا بوده و ده گونه برای آن وجود دارد. از گونه هایی که در ایران پرورش داده می شود، B.spectabilis willd  است که دارای گلهای زیبا و به رنگهای مختلف است. این گیاه عموما برای رشد به قیم نیاز دارد ولی واریته مصری به صورت درختچه زیبایی با ارتفاع متفاوت با توجه به هرس و بدون قیم وجود دارد. این درختچه همیشه سبز بوده و از شکل پذیری خوبی برخوردار است. به فرم های پوششی، بالا رونده و به صورت درختچه ای با یک تنه نیز می توان آنرا تربیت کرد. به صورت بالارونده از دیوار یا هرس بوته ای می تواند حدود 6 تا 10 متر مربع از سطح دیوارها را بپوشاند. این درختچه معمولا تا ارتفاع 10 الی 15 متری بسته به طول قیم با قطر شاقه ای معادل 10 الی 15 سانتیمتر دیده شده و در اهواز درختچه هایی با ارتفاع 10 الی 12 متر دیده شده اند. این درختچه دارای ریشه قوی بوده و پراکندگی ریشه از نظر عمقی و سطحی خوب است و سیستم ریشه ای در رابطه با جذب آب خیلی خوب عمل می کند و بطور کلی ریشه در جذب آی قوی می باشد.

گل کاغذی از همان نزدیکی سطح خاک  ساقه اصلی منشعب شده و چندین ساقه هم قطر و هم اندازه به وجود می آورند که به صورت بوته و یا درختچه بدون ساقه اصلی دیده می شود.. سطح سایه دهی بصورت درختچه کم و به صورت کشت متراکم و پوششی تا حدود حداکثر 2 الی 4 متر مربع و حتی بیشتر بسته به سن گیاه سایه ایجاد می کند. تراکم شاخ و برگ بطور نسبی زیاد می باشد. گل کاغذی در برابر شوری و کم آبی و باد مقاوم است و در برابر آفات و امراض بسیار زیاد می باشد. و توقع آن در رابطه با حاصلخیزی خاک بسیار زیاد می باشد.

دارای گلهایزیبا و به رنگ های مختلف سفید و قرمز و بنفش و نارنجی و صورتی می باشند. گل آذین آن بسیار زیباست که در آن گریبانی مرکب از سه براکته بزرگ و پهن رنگین دیده می شود. آنچه اغلب مردم به عنوان گل می پندارند همین براکته ها می باشند که بسیار جالب و زیبا هستند. گل آن کوچک و در بغل هر براکته رنگین یک گل قرار دارد که کاسه آن لوله ای شکل و رنگین است. دوره گلدهی حدود 9 ماه بوده که از نیمه اسفند وبا گرم شدن هوا تا نیمه آذر بطول می انجامد. در طول این مدت ریزش گل به میزان کم تا نسبتا کم بخصوص در مواقعی که باد باشد صورت می گیرد. احتیاج به نظافت محوطه می باشد. گل کاغذی همیشه سبز بوده و خزان ندارد ولی در سالهایی با زمستانهای سخت از تراکم برگها کاسته می شود و بعد از آن مجددا برگها رشد می کنند که در طی این مدت به میزان کمی تا نسبتا زیادی احتیاج به نظافت  محوطه می باشد. گل کاغذی درختچه مخصوص مناطق گرم می باشد و در مناطق سرد باید در گلدان کاشته شود  تا بتوان زمستانها آنرا به محل گرم مثل گلخانه منتقل نمود.

در مناطق گرمسیری و معتدل می توان آنرا در هوای آزاد کاشت. در خوزستان جهت پوشش سبز دیوارها و ایجاد آلاچیق ها، برای پوشاندن دیوارهای نرده ای، بصورت پوشش سطحی خاک و در مسط جزیره ها به صورت پوششی و به صورت درختچه ای کشت کرد. کاشت گل کاغذی در کنار خیابانها، پارکهای جنگلی، و کمربندهای سبز، نامناسب و لی برای کشت در میدانها و منازل و در پارک های شهری و وسط بلوارها به صورت پوششی مناسب می باشد. در بعضی از بلوارها که پایه های چراغ برق در وسط بلوارها نصب شده. اگر از این پایه به عنوان قیم استفاده شود و گیاه به آن تکیه داده شود بسیار مناسب است.

گل کاغذی خیلی ساده توسط قلمه تکثیر می شود. قلمه در بهمن و اسفند در خزانه می کارند و پس از گذشت 11 الی 12 ماه و در طی 60 روزه نیمه دیماه تا نیمه اسفند ماه سال بعد می توان قلمه ها را به محلی اصلی یا گلدانهای پلاستیکی منتقل کرد.

گل کاغذی به نور زیاد، حرارت زیاد، خاک همیشه مرطوب رطوبت هوای معمولی یعنی ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد. همچنین خاک رس آهکی برای رشد گل کاغذی مناسب است. گل کاغذی به مکان آفتابی و گرم نیاز دارد. حداقل دمای مورد نیاز در زمستان جهت گل‌دهی مناسب 10 – 8 درجه سانتی‌گراد است. در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک کمی خشک شود، آبیاری و کوددهی زیادی مخصوصاً در فصل بهار که شاخه‌های تازه روئیده حدود 30 سانتی‌متر رشد کرده‌اند، باعث به تعویق افتادن گل‌دهی خواهد شد. گل‌ها روی شاخه‌های یک‌ساله ظاهر می‌شوند بنابراین هرس شاخه‌ها باید بعد از پایان گل‌دهی صورت گیرد.

سیستم ریشه ای این گیاه ضعیف است بنابراین برای تقویت ریشه های این گل از کود های کامل شامل عناصر میکرو مثل آهن میتوان استفاده کرد همچنین برای گل دهی بهتر از کودهای فسفره و کود کریستالون آبی، در فصل رشد استفاده کرد به یاد داشته باشید کود دهی زیاد با کود کامل و کودهای نیتروژن دار باعث به تاخیر افتادن گلدهی می شود.

از گل کاغذی می توان در فضای سبز پارک ها، باغ و باغچه به عنوان درختچه و یا یک گیاه بالارونده استفاده نمود. نهال های گل کاغذی در سطل های کوچک و یا کیسه پلاستیکی کاشته می شوند. یکی از کاربردهای گل کاغذی به صورت تک گیاه در عرصه چمن و نیز به صورت دیوار سبز و حفاظت اندرونی و مانع می باشد. این دیوارها پس از استقرار به جز مقداری هرس مراقبت چندانی نیاز ندارند. گل کاغذی می تواند روی تپه ها و مناطق شیب دار کشت شود که در این صورت شاخه ها را با میخ در روی زمین تثبیت می کنند و شاخه های عمودی را حذف می کنند. با کشت گیاهان با فواصل مناسب با این روش،در طی مدت کوتاهی زمین پوشش داده شده و در فصل گلدهی تمام زمین پوشیده از گل های زیبا خواهد شد.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “گل کاغذی”