گل رز

50,000 تومان

گل رز

برگ گل رز گوشواره دار است. ساقه های گل رز همیشه دارای خارهای بزرگ است که تعداد آنها در مقایسه با گل نسترن کمتر است. بعد از پایان فصل گلدهی و قبل از شروع فصل بعد باید بوته ها هرس شوند. حداکثر قطر شاخه های گل رز 3 الی 4 سانتی متر است.  شکل ظاهری گل رز به صورت بوته ای با شاخه های فرعی متعدد است که از سطح خاک خارج شده اند. در کل گل رز یک گیاه زینتی است که برای سایه دهی کاشته نمی شود. تراکم شاخه زیاد و تراکم برگ ها نسبتا خوب است. گل رز مقاومت کمی در برابر کم آبی و شوری آب دارد اما در برابر باد مقاومت زیادی دارد. در برابر آفات آسیب پذیر است. گل رز بهتر است در خاک های حاصلخیز کاشته شود. گل رز زینتی بوده و در عطر سازی و مصارف طبی کاربرد دارد.

گلدهی و میوه

گل رز به در رنگهای متنوع وجود دارد. رنگ صورتی گل رز به وفور و در همه جا یافت می شود. دو دوره گلدهی دارد. دوره پایییزه و به مدت یکماه و دوره بهاره و به مدت تقریبا 60 روز از فروردین تا اواخر اردیبهست ادامه دارد. پس از این دوره گلدهی آن بسیار کم می شود. البته اگر شرایط دمایی مناسب باشد همچنان گلدهی خواهد داشت. در مناطق معتدل زمان گلدهی آن بیشتر است اما در مناطق گرمسیری فقط در ایام معتدل سال یعنی ابتدای بهار و ابتدای یاییز گلدهی دارد. در دوران گلدهی به میزان کمی نظافت محوطه کاشت گل رز نیاز است. دارای میوه بهاره و پاییزه است که به صورت کوزه ای هستند و بعد از رسیدن حالت گوشتی پیدا می کند.  گل رز تقریبا در تمام نقاط کشور دیده می شود. اما در مناطق معتدل و سردسیر که دارای بهار خنک و تابستان معتدل هستند رشد و گلدهی بهتر و گل های بزرگتر و باکیفیت تر هستند. گل رز برای کاشت در خیابانها و پارکهای جنگلی و کمربند سبز مناسب نیست ولی برای کاشت در پارک های شهری، وسط بلوارها و میدانها و منازل عالی می باشد.

خزان گل رز

در شرایط نامساعد گرما و سرما برگهای جدید و جوان جایگزین برگهای قدیمی می شوند. در اواخر زمستان ( نیمه دوم بهمن) به بعد برگهای جدید ظاهر می شوند. که قبل از این موقع باید نسبت به کود دهی و تقویت خاک اقدام نمود. در طی دوران جایگزینی برگهای جدید با برگهای قدیمی مقدار کمی نظافت محوطه کاشت گل رز نیاز است.

تکثیر گل رز

تکثیر گل رز توسط بذر، قلمه و پیوند امکانپذیر است. برای تکثیر با قلمه و پیوند از نیمه دوم بهمن به بعد قلمه ها در خزانه نهالستان کاشته و پس از گذشت 6 الی 12 ماه به زمین اصلی منتقل می کنند. اگر قلمه کاشته شده پس از رشد و داشتن ریشه به گلدان یا کیسه پلاستیکی منتقل شود، در هرزمان می توان آن را منتقل کرد. پیوند زدن در بهار و پاییز انجام می شود. گل رز انواع مختلفی دارد که عبارتند از گل رز ایرانی که در بین نهال کاران به گل نابلس مشهور هستند. گونه دیگر گل رز هلندی می باشند که نسبت به نوع ایرانی دارای غنچه بزرگتر و تنوع رنگ آنها بیشتر و کیفیت و دوام آنها بیشتر از رز های ایرانی است. رز مینیاتور و رز ساناز انواع دیگر رز هستند.

نهال گل رز به صورت ریشه پر و گلدانی در نهالستان سبزینه موجود است. نهال های گل رز از نوع ایرانی، رز مینیاتور و رز ساناز و هلندی می باشند. برای خرید نهال گل رز با کیفیت عالی با ما تماس بگیرید. قیمت نهال رز ایرانی یا رز نابلس در رنگ های متنوع به شرح زیر است. وزن تقریبی هر نهال حدود 5 کیلوگرم است.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “گل رز”