خرزهره

50,000 تومان

خرزهره

خرزهره درختچه­ ای همیشه سبز و حساس به سرما بوده و معمولا ارتفاعی حدود 2 تا 4 متر دارد. برگ­های آن تا حدودی شبیه زیتون (ولی با مقیاسی بزرگ تر) است. خرزهره  یکی از مهمترین گیاهان زینتی در سراسر جهان محسوب می­ شود. از این گیاه به عنوان سم موش، انگل­ کش و حشره­ کش استفاده می­ شود. برگ­های ­آن را له کرده و برای کنترل حشرات از آن استفاده می­ کنند. سیستم ریشه­ آن گسترده بوده و بنابراین در کنترل فرسایش خاک می­تواند موثر واقع شود. گلدهی خرزهره در طول سال به صورت دائمی اتفاق می ­افتد. گل­های این درختچه معمولاً سفید یا صورتی بوده ولی با وجود اصلاح ارقام جدید، رنگ­های جدیدی از جمله صورتی کمرنگ تا پررنگ، بنفش، قرمز، ارغوانی، زرد آلویی، مسی و نارنجی از آن به دست آمده است. توانایی خرزهره براي سازگار شدن با انواع مختلف خاك­ها یکی از دلایل براي استفاده گسترده از این گیاه، در منظرسازي اطراف سواحل است. اگرچه برخی اوقات به وسیله جذر و مد و یا طوفان، که آب دریا را با خود به کنار این گیاه می­ آورد، آسیب­ هایی می­ بیند. خرزهره گیاهی است شیرابه دار با برگ های ضخیم و چرمی و راست که در کل منظره زیبایی دارد. رنگ بوته و برگ آن سبز مات است. دارای سیستم ریشه قوی و حجیم و عمیق و مقاوم به شرایط نامساعد خاک است. دو نوع خرزهره وجود دارد : کم گلبرگ و پرگلبرگ. کم گلبرگ نسبت به شرایط نامساعد بسیار مقاوم بوده و در بدترین خاک ها رشد می کند و حتی بعد از آتش سوزی دوباره سبز می شود. در خوزستان بوته هایی وجود دارند که عمر آنها بیشتر از 20 سال می باشد. ارتفاع این خرزهره ها 4 الی 5 متر می باشد.

خرزهره به صورت درختچه ای بوده و بدون شاخه اصلی و از قسمت یقه در سطح خاک به صورت شاخه های متعدد و منشعب رشد می کند که گاهی تعداد آنها به 50 عدد می رسد و فرم زیبایی به خرزهره می دهد. البته با هرس کردن شاخه ها و باقی گذاشتن یک شاخه در مرکز گیاه می توان فرم و حالتی از گیاه را ایجاد کرد که دارای یک ساقه اصلی و قطور باشد و تاج گیاه در بالای آن تشکیل گردد. در اینصورت سطح سایه دهی آن کم است اما اگر به صورت طبیعی رشد کند و هرس نشود حداکثر سطح سایه ای در حدود 10 الی 12 متر مربع خواهد داشت. خرزهره در برابر شوری و کم آبی و آفات ( بجز شته) و امراض مقاومت زیادی دارد. در برابر باد مقاومت بسیار زیادی دارد و در خاکهای فقیر بخوبی رشد می کند. دوره گلدهی خرزهزه بعد از فروردین و به مدت 5 الی 6 ماه است. طی دوره گلدهی به مقدار کم نظافت محوطه کاشت نیاز است. خرزهره مخصوص مناطق گرمسیر است برای کاشت در خیابان ( بین دو درخت) وسط بلوار، پارکهای شهری، میدانها مناسب بوده اما برای کاشت در منازل و پارکهای جنگلی و کمربند سبز توصیه نمی شود.

خرزهره ها برای ایجاد حریم، دیوار سبز و حایل و باد شکن بسیار خوب هستند،زیرا بادهای شدید و بادهای نمکی را تحمل می کند. خرزهره بوته ای پردوام دارد که در ۳ تا ۵ سالگی بالغ می شود، اما از ابتدای زندگی و در حالیکه نهال است، گل می دهد. دوره گلدهی آن طولانی است. در بهار و انتهای فصل گلدهی می توان نوک شاخه ها را هرس کرد. برای هرس خرزهره بوته هایی که شاخ و برگشان پراکنده شده اند برای ایجاد شکل مناسب هرس کنید.

 اگر هر قسمتی از خرزهره خورده شود باعث مسمومیت می شود، لذا در صورت حضور بچه ها در باغ باید مواظب بود. حتی چوب درخت خرزهره نباید در محیط خانه سوزانده شود، زیرا دود آن می تواند به غذاها سرایت کند. به طور کلی در محل بازی کودکان و فضای سبز که افراد بدون مسئولیت مانند بیماران روانی وجود دارند نباید کاشته شود.

شرایط مناسب برای رشد و نمو خرزهره

خرزهره برای آب و هوای خیلی سرد مناسب نیست. بهترین شرایط برای رشد خرزهره اقلیم گرم است،اما می تواند یخبندان را تا حدی تحمل کند( بعضا تا 15- درجه را نیز می تواند تحمل کند) . اگر آب کافی به آن برسد در زمین های لم یزرع بخوبی رشد می کند. برای داشتن بهترین رشد به آفتاب کامل نیاز دارد. در مناطق بادخیز نیز می تواند رشد کند. اگرچه دوره های طولانی خشکی را تحمل می کند، ولی بهترین رشد را در هوای خشک با آبیاری زیاد دارد. در همه خاک ها بجز خاک سنگین خیلی خیس رشد می کند،اما بهترین رشد را در خاک سبک تر بازهکشی خوب دارد. کوددهی چندان ضروری نیست،اما هر گاه خاک خیلی فقیر و شنی باشد می توان در اوایل بهار غذای کامل گیاهی به کار برد.

خرید نهال خرزهره

یکی از محصولات نهالستان سبزینه نهال خرزهره است. قیمت نهال خرزهره بر اساس تعداد به شرح زیر می باشد. لطفا قبل از خرید نهال خرزهره با ما تماس بگیرید.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “خرزهره”