تکوما گل زرد

50,000 تومان

تکوما گل زرد

تکوما از خانواده پیچ اناری است. از درختان و درختچه های مناطق گرمسیری است. خزان كننده و برگ پهن، طرز قرار گرفتن برگها بصورت مرکب شانه ای که شامل 13-25 برگچه می باشد. ارتفاع آن به 3-4 متر مي رسد. گل آذین تکوما خوشه ای است. گلها از پایین خوشه به بالا باز می شوند و تا گلهای پیر نمیرند گلهای جوان باز نمی شوند. این عاملی است که باعث می شود تا گیاه مدت زیادی گلدار بماند به این دلیل به آن گل بادوام هم می گویند. گلها زرد و شیپوری می باشد. اگر گلها روی درخت کامل برسند می توان بذرها را پس از خشک کردن جدا کرد و تا یکسال هم قابل نگهداری هستند. بذرها سبک و کاغذی هستند. به عنوان تک درخت و یا ردیفی در حاشیه ها کاربرد دارد. البته تکوما با گلهای بنفش نیز وجود دارد. تکوما گیاهی کم ارتفاع به صورت درخت یا درختچه است، حداکثر ارتفاع مشاهده شده برای تکوما پنج متر می باشد. در اهواز درختان 25 ساله ای با ارتفاع حدود دو متر و قطر ساقه 15 تا بیست سانتیمتر و قطر تاج دو متر دیده می شود. دارای انشعابات متعدد از پایین ( از سطح خاک ) می باشد و گیاه حالت درختچه ای دارد. تکثیر تکوما توسط بذر می باشد. بذر را اسفند ماه درون خزانه می کارند و بعد از 12 تا 24 ماه به محل دائمی جهت کاشت منتقل می کنند.

گیاهی همیشه سبز و خاص مناطق گرمسیری بوده و در آنجا به خوبی رشد می کند و با مناطق گرمسیری و خشک تطابق حاصل کرده است. برای کشت درکنار خیابانها، پارکهای جنگلی و کمربند سبز مناسب بوده و همین طور برای کشت در وسط بلوار مناسب وبرای پارک های شهری، میدانها ومنازل مناسب تا عالی می باشد. تکوما در برابر باد مقاومت متوسطی دارد. نسبت به کم آبی و شوری بعد از انتقال از نهالستان جهت کاشت مقاومت خیلی کمی دارد. تکوما را باید در زمینها و خاک های حاصلخیز کشت نمود. تکوما در برابر آفات و امراض مقاوم می باشد.

گلدهی و میوه تکوما

گل ها به رنگ زرد یا بنفش با آرایش خوشه ای  و دارای دو دوره گلدهی است. یکی در پاییز از آبان ماه  شروع شده و به مدت چهل تا پنجاه روز ادامه دارد. دیگری در بهار و به مدت تقریبی چهل تا پنجاه روز که از اوایل اردیبهشت شروع می شود. میوه آن خشک و کشیده و شبیه نیام راست است که بذر آن به صورت پوسته نازک سفید رنگ می باشد و درمرکز این پوسته، جنین قرار دارد. میوه دهی در اواخر تابستان صورت می گیرد و در طی این دوره نیازی به نطافت محوطه نمی باشد و حشرات جلب میوه نمی شوند. میوه دهی پاییزه نیز دارد.

خرید نهال تکوما

یکی از محصولات نهالستان سبزینه نهال تکوما است. قیمت نهال تکوما بر اساس تعداد به شرح زیر می باشد. لطفا قبل از خرید نهال تکوما با ما تماس بگیرید.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تکوما گل زرد”