پیچ امین الدوله

رتبه بندی:

پیچ امین الدوله گیاهانی هستند با برگ های کامل و ندرتا لبه دار، بدون گوشوارهو حداکثر ارتفاع مشاهده شده آنها 6 الی 7 متر می باشد. فرم ظاهری آن درختچه و به صورت بالا رونده و پیچان می باشد. از اینرو سایه دهی ندارد مگر آنکه قیم آن آلاچیق باشد. دارای تراکم خوبی از نظر برگ می باشد و پوشش سطحی زیادی را داراست. در برابر کم آبی و شوری مقاومت کمی دارددربرابر آفات و امراض بجز شته مقاوم است. پیچ امین الدوله را باید در زمینهای غنی و حاصلخیز کشت نمود. پیچ امین الدوله از گیاهان متداول و قدیمی در ایران بوده و در بیشتر منازل قدیمی برای پوشش آلاچیق، چَپَر (کپر)، داربست های چوبی از آن استفاده می شود. نام فارسی این گیاه منتسب به علی‌خان امین‌الدوله، صدر اعظم مظفرالدین شاه قاجار است که اولین بار این گیاه را در ایران و در باغ امین‌الدوله کاشته است. بدون شک گیاهان گلدار برای گلدهی به نور کامل آفتاب احتیاج دارند اما برای پیچ امین الدوله محیط های نیمه سایه و حتی سایه کامل مشکل خاصی ایجاد نمی کند اما به هر حال تاریکی به عنوان یک عامل محدودکننده، گلدهی را به تأخیر می اندازد و موجب کاهش گل ها می گردد. حداقل دمای قابل تحمل پیچ امین الدوله ۱۵- درجه سانتی‌گراد است. هرس پیچ امین الدوله بیشتر به منظور فرم دهی انجام می شود، شاخه های مزاحم را حذف کنید و شاخه های خوش فرم را به قیم ببندید. معمولاً بعضی از شاخه های داخلی پیر و گاهی خشک می شوند. آنها را جدا کنید. تا گیاه شکل مناسب خود را پیدا کند. این درختچه نیاز مبرم به آفتاب و محلهای آفتاب رو دارد. خاك غنی خاک قلیایی سبک و با زهکشی خوب و آب فراوان از احتیاجات اولیه رویش این گیاه می باشد. احتیاج به هرس مفصل ندارد ولی باید هر چند وقت یكبار هرس كوچكی روی شاخه های آن انجام پذیرد تا زمانی كه محل خود را پوشیده و سر سبز نگاه دارد .

پیچ امین الدوله را می توان به آسانی با روش های مختلفی مانند بذر، خوابانیدن شاخه و یا قلمه ساقه تکثیر نمود. زمان خوابانیدن یا قلمه زدن بهمن و اسفند می باشد و انتقال آن از نهالستان به محل دائمی کاشت سال بعد می باشد. خوابانیدن شاخه روش مناسبی برای ازدیاد پیچ امین الدوله است. شاخه های بلند را طوری در خاک قرار دهید که نوک شاخه ها بیرون از خاک باشد. عمق مناسب برای قرار گرفتن شاخه در خاک حداقل سه سانتی متر است.  بعد از یک یا دو ماه شاخه در محل تماس با خاک ریشه می زند. اگر عمل خوابانیدن شاخه در گلدان انجام شود، به سادگی می توانیم بعد از ریشه دار شدن، شاخه ها را با قیچی از پایه اصلی جدا کنیم و گلدان را به محل مناسب منتقل کنیم. همچنین از طریق كاشت بذر در تابستان یا بهار قابل تکثیر است.

برای کاشت در کنار خیابان، پارک شهری و کمربند سبز توصیه نمی شود اما برای کاشت در میدان در صورت وجود تغذیه و زهکشی، مناسب است. در وسط بلوارها جهت پوشش سطحی خاک مناسب و برای کاشت در منازل  عالی است.

گلدهی

گل های پیچ امین الدوله، سفید مایل به زرد و معطر با آرایش خوشه ای کاپیتول در بالای شاخه ها یا به صورت گروه های دوتایی در بغل برگ ها می باشد. بعضا  بر روی یک پایه گلها به دو رنگ سفید و زرد دیده می شوند. دوره گلدهی از دهه اول اردیبهشت به بعد است و در مدت گلدهی نیازی به تمیز کردن اضافه در محیط کاشت پیچ امین الدوله نمی باشد. میوه آن به رنگ روشن و به شکل گرد و گاهی آبی تیره شبیه توت و با قطر 5 تا 8 میلی متر حاوی دانه های متعددی است. خزان آن حدودا از آذرماه شروع شده و به میزان متوسطی نظافت و تمیزکاری محوطه کاشت پیچ امین الدوله نیاز است. برای خرید نهال پیچ امین الدوله به فروشگاه نهال مراجعه کنید.

قیمت و خرید نهال پیچ امین الدوله

یکی از محصولات نهالستان سبزینه نهال پیچ امین الدوله است. قیمت نهال امین الدوله بر اساس تعداد و اندازه نهال به شرح زیر می باشد. برای خرید نهال پیچ امین الدوله با نهالستان سبزینه تماس بگیرید.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/nahales1/public_html/components/com_jshopping/templates/mytemplate/product/product_default.php on line 148
قیمت: 10,000 تومان
مقدار:
نظرات
برای این محصول یک نظر بدهید
نام
پست الکترونیکی
لطفا نظر بدهید
رتبه بندی برای محصولات
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support